Rušenie operácií aj zatváranie oddelení. Nemocnice sa pripravujú pre prípad, že lekári skutočne odídu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zatváranie oddelení, rušenie operácií, aj presúvanie pacientov z jednej nemocnice do druhej. To všetko hrozí, ak lekári do konca novembra svoje výpovede nestiahnu. Nemocnice pripravujú krízové plány. Zariadenia v žilinskom kraji budú požadovať vyhlásenie núdzového stavu.

Lekárski odborári majú s vládou najbližšie rokovať v pondelok.

Prečítajte si tiež:

Rušenie operácií, presúvanie pacientov

„Tá ponuka zatiaľ, čo máme informácie, nebola prijatá pozitívne,“ tvrdí Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Minister financií Igor Matovič (OĽANO) však tvrdí, že išli za hranu možného.

Ak dohoda nepadne, zasadne ústredný krízový štáb, ktorý rozhodne ako budú nemocnie postupovať, ak 2100 lekárov skutočne odíde. Budú sa rušiť operácie, aj presúvať pacienti.

„Myslíme si, že najlepšie by bolo, keby k žiadnemu plánu B neprišlo, ale musíme sa pripraviť na akúkoľvek situáciu,“ tvrdí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO).

„Urgentné príjmy by boli vo veľkom ohrození, pôrodnice, oddelenia ARO. Je to poprepájané, ak dajú výpovede aristi, tak automaticky by nemohli fungovať chirurgia, traumatológia, lebo by pacientov nemal kto uspávať,“ povedal Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska.

Viaceré nemocnice sa nateraz k plánom nevyjadrujú, dohodli sa tak na stretnutí s ministrom. Dnes rokovali zástupcovia nemocníc v Žilinskom samosprávnom kraji a situáciu vidia kriticky.

Prečítajte si tiež:

Problémy aj s akútnymi stavmi

V najväčšej Univerzitnej nemocnici v Bratislave podalo výpovede 500 lekárov z 1500. Na december majú naplánované stovky operácií, ktoré by museli rušiť alebo presúvať. Ošetrovali by iba akútne stavy a aj s tým budú problémy.

„Bude pre nás veľmi komplikované postaviť služby. Veríme, že k naplneniu výpovedí nepríde, v opačnom prípade budeme musieť pristúpiť k informovaniu pacientov, ktorí majú naplánovanú operáciu po 1.12. o odklade ich výkonu,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Lekári, ktorí v nemocniciach ostanú, to zvládať nebudú psychicky ani fyzicky, myslí si Petko. Ak lekári skutočne z nemocníc odídu, žiaden plán B podľa neho neexistuje.

Prečítajte si tiež:

„Rezort zdravotníctva situáciu monitoruje, s jednotlivými nemocnicami je v úzkom kontakte. O ďalších krokoch budeme informovať až po ďalšom stretnutí s LOZ v pondelok,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Krízové štáby pracujú aj na plánoch pre operačné strediská záchrannej služby – ako a kam budú sanitky rozvážať pacientov.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú si môžete pozrieť vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti