Lekári tvrdia, že vláda odsúva termíny rokovania. Heger reaguje, že bol ochotný stretnúť sa s odborármi aj cez víkend

Lekári tvrdia, že vláda odsúva termíny rokovania. Heger reaguje, že bol ochotný stretnúť sa s odborármi aj cez víkend
Zdroj: TASR/Úrad vlády SR

Premiér Eduard Heger reaguje na výčitky lekárskych odborárov, ktorí tvrdia, že vláda odsúva termíny ich spoločných rokovaní.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský uviedol, že na poslednom stretnutí 16. 11. žiadali čo najskorší termín ďalšieho stretnutia. 

Prečítajte si tiež:

„Ponúkli sme, že na rokovanie prídeme aj na druhý deň ráno - vo štvrtok, prípadne piatok, či cez víkend, žiaľ pán premiér s pánom Matovičom nástojil na pondelkovom rokovaní. Hoci ich pán minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský upozornil, že v pondelok na obed už musí dať jasné pokyny nemocniciam na obmedzenia prevádzky nemocníc,“ hovorí Visolajský.

Následne sa však dozvedeli, že premiér bude najbližšie dni odcestovaný. V zahraničí sa zaoberá straníckymi záležitosťami. Hnutie OĽaNO sa stalo členom európskych ľudovcov.

„Iste sú aj stranícke záležitosti dôležité, ale odsúvanie termínu vyriešenia lekárskych výpovedí zo strany vlády vnímame ako nezodpovedné. Pripomíname, že napriek naším žiadostiam, posledné stretnutie LOZ a pána premiéra s ministrom financií a zdravotníctva bolo 19.8.2022 a počas plynutí výpovedí lekárov, sme mali prvé stretnutie až 15.11.2022 a ďalšie 16.11.2022,“ kritizuje Visolajský.

Premiér Heger reaguje, že Visolajského slová sú nekorektné.

Prečítajte si tiež:

„Zástupcovia vyjednávacieho tímu za vládu mu ponúkli termín ešte do konca týždňa, čo však z neuvedených dôvodov lekári odmietli. Eduard Heger bol ochotný sa s LOZ stretnúť aj počas víkendu, hneď po návrate zo zahraničnej pracovnej cesty. Bolo totiž v jeho najvyššom záujme, aby spoločnú dohodu uzavreli čím skôr,“ priblížila Hegerova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Dodáva, že po vzájomnej dohode si termín stanovili na pondelok bez účasti premiéra.

„Členovia vlády zástupcov LOZ požiadali, aby ich v pondelok informovali či sú lekári ochotní akceptovať ich ponuku. V prípade, že sa tak stane, obe strany už len doladia textáciu ostatných bodov na úrovni ministerstva zdravotníctva a financií. Keďže táto ponuka bola zo strany vlády finálna, ďalšie rokovanie o platoch sa nepredpokladalo,“ dodala Janíková.

Pozrite si reportáž, ako sa nemocnice pripravujú na krízovú situáciu v zdravotníctve:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti