Vláda nesúhlasí s novou platovou požiadavkou LOZ, platí jej pôvodná ponuka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda nesúhlasí s návrhom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Deklaruje, že vláda je pripravená kedykoľvek s LOZ znovu rokovať. Avizoval, že sa im ozvú hneď po tlačovej konferencii. "Keď povedia rokujme dnes, budeme rokovať dnes, keď zajtra ráno, tak zajtra ráno, na obed alebo večer. Ale za ponukou si v prípade ôsmej otázky stojíme. Naozaj sa chceme pozrieť rovno do očí aj ostatným 470.000 zamestnancom, nie len tým desiatkam tisíc iných zdravotníkov, a preto naša ponuka zo strany vlády je konečná," povedal Matovič.

Odborári z LOZ ponuku rokovať ešte cez víkend odmietli a potvrdili pôvodne dohodnutý pondelkový termín.

Lekárski odborári argumentujú, že chcú dať vláde viac času na zváženie ich ponuky. "Unáhlené reakcie predstaviteľov vlády s následným emotívnym stretnutím nie sú konštruktívnym riešením a môžu uzatvorenie dohody len skomplikovať. Aby boli rokovania konštruktívne, žiadame vládu o prehodnotenie našej dnešnej ponuky a potvrdzujeme termín rokovania na pondelok," uviedol šéf LOZ Peter Visolajský na sociálnej sieti.

Neľudské vyhrážanie sa

Podotkol, že je to férová ponuka a vláda sa nemá za čo hanbiť. To, že lekári žiadajú viac a vyhrážajú sa kolabovaním nemocníc je podľa neho neľudské a "v rozpore s Hippokratovou prísahou". Dodal, že za ponukou stojí aj hnutie Sme rodina, ktoré ju rovnako považuje za definitívnu.

Prečítajte si tiež:

Premiér Eduard Heger (OĽANO) dodal, že vláda je pripravená rokovať aj o ostatných siedmich požiadavkách lekárskych odborárov. "Z toho, čo sme počuli, mali sme pocit, že je to len otázka nejakých slovíčok," skonštatoval. Odmieta tvrdenia LOZ, že vláda nechcela rokovať počas víkendu. Odborári podľa jeho slov na stredajšom (16. 11.) rokovaní požiadali o viac času, aby dodatočné ponuky predstavili lekárom. "Boli sme pripravení rokovať cez víkend, ale ochota zo strany LOZ nebola," uviedol premiér.

Nová ponuka LOZ

LOZ v sobotu doobeda uviedlo, že súhlasí s ponukou vlády o dodatočnom navýšení platov lekárov, ktorú dostala cez týždeň. Žiada však navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe na 0,03-násobok priemernej mzdy. Šéf odborárov Peter Visolajský avizuje, že ak vláda podmienku prijme a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek, sú ochotní dohodnúť sa. 

"LOZ ustupuje zo svojej požiadavky na 2,8-násobok priemernej mzdy pre atestovaného lekára a prijíma návrh vlády na 2,5-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. LOZ ustupuje aj zo svojej požiadavky na 1,7-násobok priemernej mzdy pre neatestovaného lekára a prijíma návrh vlády na 1,4-násobok v národnom hospodárstve. LOZ ustupuje z požiadavky na 0,05-násobok priemernej mzdy za rok praxe a navrhuje pre atestovaného či neatestovaného lekára 0,03-násobok praxe v národnom hospodárstve pri limite 30 rokov praxe," vyhlásil Visolajský.

Prečítajte si tiež:

Zdôraznil, že ide o jediný ústupok, ktorý sú lekárski odborári ochotní podstúpiť. "V ostatných siedmich požiadavkách, okrem miezd, neustúpime a žiadame, aby ich vláda vyriešila," vyhlásil Visolajský.

Ak vláda dohodu neuzavrie, LOZ bude trvať na pôvodných požiadavkách. "Ak naše žiadosti vláda odmietne, preberá plnú zodpovednosť za zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra," skonštatoval Visolajský.

"Ponuka LOZ je podmienečná a obmedzená do 30. novembra vrátane realizácie jej plnenia formou podpisu dohody, lebo LOZ sa chce skutočne vyhnúť tomu, čo nastane pri neprijatí ponuky 1. decembra," doplnil Visolajský.

Rokovanie naplánované na pondelok

Najbližšie rokovanie vlády s lekárskymi odborármi sa má uskutočniť v pondelok (21. 11.) o 10.00 h na Úrade vlády SR, bez účasti premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

"Po vzájomnej dohode sa nakoniec stretnutie dohodlo na pondelok bez účasti premiéra, keďže zástupcov LOZ informoval, že na ten deň má dlhodobo plánovanú zahraničnú cestu do Holandska," uviedla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Prítomní budú LOZ, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Výpovede podalo vyše 2100 lekárov

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme.

Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach.

Pozrite si reportáž o vyjednávaní lekárskych odborárov s vládou:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti