Žilinská nemocnica bola chvíľu bez elektrického prúdu. Viaceré prístroje pre odstávku nefungovali celý deň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Celá žilinská nemocnica bola dnes bez elektrického prúdu. Výpadok našťastie trval len veľmi krátko a bol plánovaný. V útrobách najväčšej nemocnice v Žilinskom kraji menili energetici bezmála storočné elektrické rozvody. Pre odstávku ale nefungovali všetky prístroje.

Od skorého rána v žilinskej nemocnici naštartovali náhradné elektrocentrály. Staré elektrické vedenie odpojili a nemocnica na chvíľu zhasla.

Prečítajte si tiež:

„Ráno sme nastúpili s kolegom do práce, hneď vypli prúd. Bola tma chvíľočku, potom sme čakali na agregáty, naskočili, porobili sme vizitu a zatiaľ ideme v režime ako normálne,“ povedal lekár traumatologického oddelenia Jaroslav Hanulák.

Zabezpečiť chod nemocnice, ktorá je mimoriadne energeticky náročná, nebolo vôbec jednoduché a celú akciu plánovali niekoľko týždňov. Veď napokon niečo podobné sa deje iba raz za sto rokov.

Energetici rekonštruovali elektrické vedenie, ktoré vedie popod celé mesto a nemocnicu zásobuje elektrinou. 

„Je to vedenie, ktoré je ešte z tej prvotnej elektrifikácie mesta a samozrejme, že tomu zodpovedá aj jeho stav,“ priblížil hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Chlapi mali na pripojenie nemocnice k novému elektrickému vedeniu len niekoľko hodín. Staré hrubé, vo vnútri hliníkové zväzky káblov bez milosti odpílili a ihneď pripájali novú modernú kabeláž. 

Prečítajte si tiež:

„Najnáročnejšie to bolo hneď ráno, keď sa prepínala elektrická energia na záložné agregáty. Museli sme dávať pozor aj na také v úvodzovkách maličkosti, ako napríklad výťahy, aby tam nikto neostal zaseknutý,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Lenka Záteková.

Energeticky najnáročnejšie prístroje fungovali len niektoré. Aj preto robili túto náročnú technickú operáciu cez víkend, keď je menší nápor.

Nešli všetky röntgeny a ani CT prístroj. Ak by niekto potreboval nejaký z prístrojov, ktorý dnes nebol pripojený, vyšetrenie by absolvoval v inej nemocnici. Pacienti dnes ale nič nepostrehli.

Na náhradné elektrické zdroje boli celý deň zapojené aj všetky operačné sály či jednotky intenzívnej starostlivosti. Nové elektrické vedenie by malo slúžiť aspoň trom ďalším generáciám.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti