Miroslav je odkázaný na starostlivosť manželky. Keď požiadali o slepecké pomôcky, prišli o ošetrovné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Požiadali o pomôcky pre nevidiacich, prišli o príspevky. Od autonehody je pán Miroslav už 16 rokov odkázaný na nepretržitú starostlivosť manželky. Pred rokom a pol jej však úrad zastavil vyplácanie príspevku na jeho opatrovanie. Po prehodnotení postihnutia už vraj nie je na opateru odkázaný. On sa však naďalej bez pomoci ostatných nezaobíde.

Pani Mária sa už 16 rokov deň a noc stará o manžela, ktorý od nehody v roku 2006 nevidí vôbec nič a samostatne sa nedokáže ani pohybovať. Je na invalidnom dôchodku s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Mal poškodenie ľavej strany, čo sa týka hlavy, nohy, ruky, rebier, všetko. Potom ostal ležiaci na lôžku. Do pol roka sme ho prevážali do Brna na svoje náklady, kde mu do nohy vkladali železá a potom už bol len na domácej liečbe,“ opisuje situáciu manželka Mária.

Prečítajte si tiež:

Nepretržité opatrovanie im úrad uznal rok po nehode. Medzičasom poberala rodina príspevok na opatrovanie a kompenzáciu výdavkov na jeho prepravu autom bez problémov.

„V roku 2020 sa to zmenilo. Na základe toho, že si manžel požiadal o slepecké pomôcky,“ dodala Mária. Preto bol úrad práce vraj procesne povinný opätovne posúdiť stav pána Miroslava a jeho odkázanosť na pomôcky aj starostlivosť inej osoby.

Na jar dostali posudok, že mu schvaľujú slepecké pomôcky. Potom však prišlo rozhodnutie, jej úrad práce zastavuje vyplácanie príspevku na opatrovanie manžela. Dôvodom bolo, že manželovi sa zlepšil stav.

Podľa nového posudku je vraj odkázaný na fyzickú pomoc ostatných iba štyri až šesť hodín denne.

Prečítajte si tiež:

„Práve nesplnenie legislatívnych podmienok, teda stupňa odkázanosti, bolo dôvodom odňatia a zastavenia výplaty predmetných peňažných príspevkov,“ uviedla hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marianna Šebová.

Rodine sa však nepozdáva, že ho posudkový lekár hodnotil bez toho, aby ho videl aj naživo. A preto pani Mária požiadala o osobnú kontrolu. Tú však úrad vraj zamietol. Telefonicky sa s ňou kontrola rozprávala desať minút.

Obrátili sme sa preto na ústredie práce aj v tejto veci. Svoj postup pri posudku stavu pána Miroslava argumentovali covidovými opatreniami.

Manželia trikrát podali aj odvolanie, no neúspešne. Teraz dokážu vyžiť iba vďaka finančnej pomoci ich detí. Lieky, jedlo aj energie si hradia z invalidných dôchodkov, odňaté príspevky teda výrazne chýbajú.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti