Prepadnutie majetku sa týka aj odsúdených, ktorí nepatria medzi biele goliere. Poslanci to chcú zmeniť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

OĽANO chce zrušiť povinný trest prepadnutia majetku. Chcú tým predbehnúť Ústavný súd, ktorý údajne plánuje trest zrušiť na návrh Smeru. Bič na biele goliere sa totiž podľa európskej judikatúry používa príliš prísne.

Prepadnutie majetku pocítil už Ladislav Bašternák či Dušan Kováčik. Niekedy však postihne aj ľudí, ktorí nie sú z prostredia bielych golierov či hrubokrkej mafie. To je aj prípad Jozefa Šipoša, ktorému pre marihuanu hrozí prepadnutie majetku, vrátane rodičovského domu. Jeho rodina tak môže skončiť na ulici.

Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák však prichádza s novelou, ktorá by povinné prepadnutie majetku zrušila.

Prečítajte si tiež:

„Navrhujeme, aby sa v prípadoch, kde to bolo obligátorne, teda povinne ukladané zo strany súdu, to bolo ukladané len dobrovoľne,“ vysvetlil poslanec Milan Vetrák.

Juraj Šeliga dodáva, že sudca zhodnotí všetky okolnosti prípadu a rozhodnutie ostane v jeho rukách.

V prípadoch, ako je ten Jozefa Šipoša, by tak súd mal možnosť trest prepadnutia majetku neuložiť. Poslanec tým chce predbehnúť Ústavný súd, ktorý podľa jeho informácií plánuje povinné prepadávanie majetku označiť za protiústavné. Urobiť by tak mal na návrh Smeru.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková s iniciatívou koalície nesúhlasí a upozorňuje, že ministerská novela trestného zákona plánuje problém riešiť komplexne.

„Považujem teraz otvorenie Trestného zákona za veľmi nebezpečné, pretože sa tam dostanú veci, ktoré sa tam pokúšala dostať nová koalícia s poslancom Tarabom a treba byť naozaj veľmi ostražitý,“ upozorňuje Kolíková.

Prečítajte si tiež:

Zvyšok opozície však s návrhom súhlasí. „Ak v tom nebudú skryté nejaké háčiky pána Vetráka, tak to podporí celý poslanecký klub Hlasu,“ potvrdil poslanec Matúš Šutaj Eštok.

Či návrh pomôže aj prípadu Jozefa Šipoša, ukáže až to, ako bude zákon vyzerať po druhom čítaní v parlamente. Otázne však je, či poslancov zákon nakoniec nepredbehne rozhodnutie ústavného súdu.

Celú reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti