Čaputová vo Vizionároch: Sú tu skvelí ľudia, ktorí držia našu spoločnosť pokope

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Konferencia Vizionári sa venovala téme občianskej spoločnosti a jej úlohe 33 rokov po Nežnej revolúcii. Pozvanie prijala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Spolu s ďalšími hosťami moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová hľadala odpovede na otázky, či sú Slováci po 30 rokoch samostatnosti dostatočne spoločensky angažovaní, prečo nie je sloboda samozrejmosť a prečo je dôležité, aby sme aj naďalej budovali a pestovali občiansku spoločnosť.

Čaputová: Mladým ľuďom rozumiem

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že 17. november je pripomenutím veľmi dôležitého historického zlomu, ktorý vytvoril predpoklady, aby sme fungovali v slobodnej a v demokratickej krajine.

„Demokracia nefunguje na autopilota. Vyžaduje si neustálu angažovanosť. Myslím si, že hodnoty novembra sú stále prítomné v časti spoločnosti. Akurát to nie je tá časť spoločnosti, ktorú je výrazne počuť. Nie je to tá časť spoločnosti, ktorá kričí, je hlučná, nadáva a nie je agresívna,“ dodala prezidentka. 

Napriek súčasnej nálade v spoločnosti je prezidentka optimistická, pretože verí, že hodnoty pravdy a slobody sú u nás stále prítomné. „V kľúčových obdobiach, či už samotný november, kedy sa občianska spoločnosť spojila, aby zvrhla režim, alebo boj o demokraciu v 90. rokoch, alebo po smrti Jána a Martiny, hodnoty sú tu prítomné. Nestrácam vieru, že sú tu,“ skonštatovala prezidentka Čaputová.

„Slušnosť nie je slabosť. Sú tu ľudia, ktorí sú úžasní, skvelí, ktorí držia túto spoločnosť pokope a držia ju stále v demokratickej podobe,“ vyhlásila prezidentka. 

K zlej atmosfére prispievajú aj politici

Zdôraznila aj to, že dôležitou témou musí byť psychické zdravie mladých ľudí, ktoré sa zhoršuje. Ako matka dvoch mladých dcér hovorí, že mladým ľuďom rozumie. 

„To, čo mám možnosť si uvedomiť je, že situácia, v ktorej sa táto mladá generácia nachádza, je veľmi zložitá. V mladom veku dostávajú veľa signálov zneistenia. Bola tu pandémia vírusu, ktorý zabíja, vojna v susedskej krajine. Zneisťujúci signál je aj energetická kríza, klimatická kríza. My máme možnosť si budovať odolnosť voči stresu a neistote, oni si zatiaľ nemali kedy vytvoriť túto odolnosť. Plus sociálne siete je silný deštruktívny faktor spoločnosti. Toto na mladých ľudí dopadá,“ upozornila Čaputová.

K zlej atmosfére v spoločnosti podľa prezidentky prispievajú a politici. Ľudia sú podľa nej z politickej reprezentácie sklamaní a panuje tu dezilúzia.

Hosťami diskusie boli aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha, riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová, riaditeľka digiQ Andrea Cox, prezident INOVATO Ján Košturiak, novinár a šéf spravodajstva TV Markíza Henrich Krejča a Adrian Vyčítal zo Slovak Global Network.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vizionári

Dôležité udalosti