Viete, čo sa skrýva pod pojmom hypnopôrod? Zisťovali sme

Tehotenstvo
Zdroj: Shutterstock.com

Táto metóda vám môže pomôcť prežiť pôrod bez strachu a stresu.

Názov Hypnopôrod pochádza z anglického slova HypnoBirthing. Je to metóda, ktorá pomáha mamičkám zbaviť sa strachu z pôrodu, a naučiť sa znovu dôverovať svojmu telu. Strach a stres vytvára v ženskom tele množstvo nepriaznivých látok, ktoré majú negatívny dopad na jeho fungovanie.

Napokon, fyziologické dôsledky strachu sú veľmi dobre zdokumentované; keď naša myseľ vyhodnotí, že sa blíži skutočná alebo vnímaná hrozba, naše telo zaplavia stresové hormóny. Do svalov a životne dôležitých orgánov, ktoré nám zabezpečujú prežitie v takejto situácii, sa nahrnie krv, a my sa dostávame do stavu najvyššej pohotovosti.


Čo vás lektorka na kurze naučí

Kurzy na Slovensku vedie hypnoterapeutka, certifikovaná lektorka HypnoPôrodu- Monganovej metódy, terapeutka Hypno-Fertility a „The Fertile Body Method" a koučka Miroslava Peťková. Špecializuje sa na holistickú (celostnú) terapiu ašpirujúcich mamičiek s problémami plodnosti, a prípravu budúcich mamičiek na pokojný a nežný pôrod.

„Kurz trvá približne 10 vyučovacích hodín, ktoré môžu byť rozdelené na niekoľko dní, alebo počas víkendu, niekedy stačí aj jeden deň. Je to individuálne. S mamičkami sa pravidelne stretávame aj po absolvovaní kurzu, zvyčajne raz do mesiaca a spoločne trénujeme naučené relaxačné techniky. Kurzy robím v skupinkách aj súkromne," hovorí lektorka Mirka Peťková.

Zdroj: Shutterstock.com

„Kurz môže absolvovať každý, nie sú známe žiadne kontraindikácie," dodala terapeutka. Naučí vás kombináciu techník ako hlboká relaxácia, autohypnóza a teoretickú prípravu, ktoré pomáhajú vytvárať u budúcej mamičky optimálny „stav mysle", zastaviť v nej kolobeh strachu, napätia a bolesti a nakoniec dospieť k nenásilnému a pokojnejšiemu pôrodu.

„Pôrod býva s vysokou pravdepodobnosťou prirodzený, pokojný a príjemný a mnohé mamičky dokonca nepotrebujú žiadne lieky na úľavu bolesti. Skracuje sa dĺžka pôrodu. Znižuje sa nutnosť lekárskej intervencie. Znižuje sa tiež fyzický dopad pôrodu na telo matky a výskyt popôrodných depresií," dokončila Miroslava Peťková.

METÓDA HYPNOPÔRODU SA DÁ ZHRNÚŤ DO 6 ZÁKLADNÝCH BODOV:

- pozitívne nastavenie mysle

- uvoľňovacie techniky - relaxácie

- dýchacie techniky

- vizualizácie

- afirmácie

- telesná príprava

Terapeutka Miroslava Peťková má šesťročnú terapeutickú prax, z toho tri roky učí Hypnopôrod aj na Slovensku. Hypnopôrod, ako metóda funguje vo svete už viac ako 25 rokov a vyučuje sa v takmer 40 krajinách sveta.

Zdroj: Shutterstock.com

Kurz absolvovala aj moderátoka Miriam Šmahel - Kalisová

Moderátorka Miriam Šmahel-Kalisová porodila 16. novembra dcérku Miu. Na pôrod sa pripravovala taktiež absolvovaním kurzu u terapeutky Miroslavy Peťkovej. A nevie si to vynachváliť. „Chcela som mať, čo najpríjemnejší pôrod. Bol to jediný dôvod. Rozpráva sa tam o tom, ako funguje celé ženské telo a ako to dokáže krásne zvládnuť, keď mu veríme. Ide o to, aby sme dôverovali svojmu telu, že je na to predurčené."

„Môj pôrod bol úžasný a účel to splnilo. Keď žena dôveruje svojmu telu, je to iný zážitok. Je to ľahšie, príjemnejšie. Ja som si po pôrode povedala, že ešte aspoň tri. Je to taký krásny moment, keď sa dieťa narodí, že sa to nedá s ničím porovnať," porozprávala nám Mirka Šmahel-Kalisová, ktorá má doma dcérku Miu.

Zdroj: Martin Šmahel

REAKCIE MAMIČIEK PO ABSOLVOVANÍ KURZU

„Konečne som sa zbavila strachu z pôrodu. Vrele všade odporúčam. Je to sila, aká je táto spoločnosť domotaná a odmietavá ku všetkému čo je dobré a prirodzené," napísala na stránku hypnopôrodu Marcela B. z Banskej Bystrice.

„Hypnopôrod metóda je fantastická, ako všetko čo je od prírody," napísala Zuzka H. zo Žiliny.

„Tak ako celé tehotenstvo vďaka Hypnopôrodu panovala u nás krásna pokojná atmosféra bez strachu a napätia, tak prebehol aj pôrod a pokračujú aj naše dni. Veľká vďaka Mirke za túto možnosť, komunikáciu a poradenstvo," píše Silvia K. z Bratislavy.

„Celkový dojem z pôrodu je taký, že by som si to kedykoľvek zopakovala," to je názor Stanky B. z Trnavy.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

SLOVENSKO/Andrea Leitmannova

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti