Matovič: Obávam sa, že lekári našu finálnu ponuku neprijmú a budú trvať na výpovediach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vládu a Lekárske odborové zduženie (LOZ) čaká v pondelok ráno rokovanie o aktuálnej situácii v zdravotníctve. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) sa obáva, že odborári v otázke zvyšovania platov neustúpia. Prosí preto lekárov, aby ostali pri pacientoch. Uviedol to na sociálnej sieti.

Stretnutie má začať o 10.00 h na Úrade vlády SR za účasti ministra financií, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) a zástupcov lekárskych odborárov. Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa na rokovaní z dôvodu pracovnej cesty v Holandsku nezúčastní.

Matovič v nedeľu (20. 11.) zopakoval, že ponuka k zvýšeniu platov lekárov, ktorú LOZ predstavili na poslednom rokovaní, je finálna. Obáva sa však, že lekárski odborári budú trvať na jej zvýšení. Prosí preto lekárov, aby zostali pri pacientoch v nemocniciach.

"Obávam sa, že toto je scenár. Úprimne, veľmi rád by som pridal aj miliardu, ale viac už naozaj nedokážeme dať. A, bohužiaľ, ani nedáme. Ak sa to stane, prosím, o vaše spravodlivé posúdenie a ľudský prístup k vašim pacientom," uviedol na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

Matovič napísal, že si úprimne myslel, že ľudia z LOZ dodatočnú štvrť miliardu eur v takto ťažkej dobe na platy zdravotníkov ocenia.

„Bohužiaľ, nestalo sa. Rozhodli sa presviedčať lekárov, aby opustili pacientov a dali výpovede z práce. Za tejto situácie, ktorá by spôsobila zásadné ohrozenie zdravia chorých ľudí, sme navýšili celkovú sumu na mimoriadne zvýšenie platov zdravotníkov na celkových 300 miliónov eur v roku 2023. Bohužiaľ zástupcovia LOZ sa rozhodli žiadať ešte viac, viac, viac,“ napísal minister.

Matovič tiež úprimne verí, že vláda v čase kríz urobila maximum. Zohnať každoročných 300 miliónov eur na vyššie platy len zdravotníkov je podľa neho malý veľký zázrak.

„Miesto toho zajtra Vaši zástupcovia zrejme rozhodnú, že ani 300 miliónov navyše nestačí a naďalej budú trvať na výpovediach. Obávam sa, že toto je scenár. Úprimne - veľmi rád by som pridal aj miliardu, ale viac už naozaj nedokážeme dať. A, bohužiaľ, ani nedáme,“ dodal.

Kollár hrozí odchodom z vlády

Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach. LOZ v sobotu (19. 11.) informovalo, že sú ochotní ponuku prijať, ak vláda zvýši koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek.

Vláda reagovala, že trvá na pôvodnej ponuke, ktorá je finálna. Líder koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár avizuje, že ak dá tisíce lekárov výpovede, odíde z vlády.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti