Nová predpoveď počasia na zimu: Na toto sa máme podľa odborníkov pripraviť

Nová predpoveď počasia na zimu: Na toto sa máme podľa odborníkov pripraviť
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Kim Kuperkova

Experti na počasie spresnili predpoveď na tohtoročnú zimu. Už vedia, ako ho ovplyvní tropický fenomén La Niña, ktorého správanie bolo dlhý čas nevyspytateľné.

Meteorológovia najskôr predpokladali, že La Niña sa rozpadne, no podľa nového modelu zistili, že bude v Pacifiku pôsobiť celú zimu.

Podľa odborného portálu Severe Weather to ovplyvní pozíciu tlakových výší nad oceánom a tiež vzorce tryskového prúdenia vzduchu. Meteorológom to umožnilo spresniť predpoveď počasia pre rôzne regióny vrátane Európy.

Nové modely sú pre strednú Európu veľmi priaznivé. Veľká zima, ktorú predpovedali ešte pred mesiacom, by sa mala regiónu vyhnúť.

„V Európe vidíme teplotné anomálie v strednej a severnej časti, ktoré ovplyvnili oblasť nízkeho tlaku vzduchu na juhozápade. Pokiaľ ide o povrchové teploty, vidíme teplejší vzorec. Na väčšine kontinentu by mali prevládať vyššie priemerné teploty, priemerné teploty sa očakávajú skôr nad jeho západnou a juhozápadnou časťou ,“ píše Severe Weather.

Predpoveď tak nepoteší ani lyžiarov a milovníkov snehu. Zrážok, či už snehových alebo dažďových, sa dočkajú skôr obyvatelia Stredomoria a severnej Európy.

V priloženom videu si môžete pozrieť predpoveď počasia na pondelok (21. 11.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti