Domáce

Jedného z hlavných aktérov spisu Gorila otázky akosi obchádzali. Doteraz

VILAGIweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Spýtali sme sa ho teda, či je spis pravdivý.

Polícia má už štyri roky v rukách kauzu Gorila, no nepriniesla zatiaľ žiadne hmatateľné výsledky. Do masívneho rozkrádania Slovenska mali byť podľa spisu zapletení ľudia z vrcholovej politiky a biznisu. Vo funkciách sú mnohí dodnes. Patrí medzi nich aj šéf Slovnaftu Oskar Világi. Ten je jednou z hlavných postáv spisu Gorila. Novinárske otázky ho zatiaľ akosi obchádzali, spýtali sme sa ho teda, či je spis pravdivý.

Kauza gorila pred štyrmi rokmi rozmetala politickú scénu. Údajné rozhovory o províziách a úplatkoch znamenali pre niektorých politický koniec, napríklad pre Mikuláša Dzurindu.

Reputačné náklady znáša aj šéf Penty Jaroslav Haščák. Tento podnikateľ údajne rozkrádanie štátneho majetku sám riadil. V spolupráci s politikmi mal Slovensko pripraviť o stovky miliónov korún. On sám to popiera.

Jedna z hlavných postáv Gorily však zostáva celú dobu v závetrí. Právnik a bývalý politik Oskar Világi, jeho meno sa v spise spomína 15-krát.

Világi má byť v biznise a politike ťažká váha. Podľa spisu Gorila si s ním provízie delil sám Jaroslav Haščák. Világi stál pri zrode SMK. Bol vo vedení či dozorných radách 12 štátnych aj súkromných podnikov no a posledných 9 rokov riadi druhú najväčšiu fabriku v krajine - petrochemický kolos Slovnaft. Tento týždeň predstavil v Slovenafte novú výrobnú linku. No a na pomoc mu prišiel sám Robert Fico.

Práve Fico Világiho spomína aj v spise Gorila. Malo to byť počas stretnutia s Haščákom v konšpiračnom byte.

Ficovo tajomstvo by mohla raz a navždy rozlúsknuť polícia, ktorá Gorilu vyšetruje pod dozorom špeciálnej prokuratúry.

Viac si pozrite v reportáži Barbory Marekovej:

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti