Je tu s nami takmer sto rokov, pozrite sa ako vyzerá práca v televízii a akými zmenami si prešla od svojho vzniku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je takmer v každej domácnosti a život bez nej si už ani nevieme predstaviť. Mnohí z nás sa pri nej zobúdzajú aj zaspávajú. Hľadáme v nej informácie, relax, ale aj silné zážitky. Televízia ako médium je tu s nami bezmála sto rokov.

Vynález, ktorý zmenil svet oslavuje 21. novembra svoj svetový deň. Čo všetko sa zmenilo, odkedy uzrela televízia svetlo sveta opísala režisérka Yvonne Vavrová.

„Dala svetu informácie, zábavu, vzdelávanie, ale je aj takým prostriedkom na vzájomné spoznávanie sa,“ povedala.

„Dokázala za tých sto rokov ako keby zhmotniť a zobrať všetko to pestré aj v tom negatívnom aj v pozitívnom význame a priniesť to tomu divákovi do očí," zhrnul riaditeľ centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza Henrich Krejča.

Prečítajte si tiež:

Počiatky televízie siahajú až do 19. storočia. Prvý televízny prenos sa zrodil v roku 1925. „To bolo také prvé pokusné vysielanie v New Yorku. A v roku 1936 BBC spustila denné vysielanie,“ vysvetlila Yvonne Vavrová.

Úloha televízie sa rokmi menila. Podľa Yvonne Vavrovej bolo prvotnou úlohou televízie informovať, potom zabávať, vzdelávať či robiť osvetu.

„Funkcia „informovať“ trvá dodnes, aj keď internet je oveľa rýchlejší. Keď sa niečo udeje, tak na internete to máte hneď, zatiaľ čo spravodajci to musia spracovať a zostrihať, a to nejaký čas trvá,“ vysvetlila režisérka.

V rýchlo meniacej sa dobe sa musela televízia technologicky prispôsobovať. Henrich Krejča spomína, ako sa reportáže z regiónov posielali autobusom na páske.

Prečítajte si tiež:

„Poslať jednu reportáž z Košíc do televízneho vysielania stálo toľko peňazí, ako pomaly mesačný rozpočet spravodajstva, takže sa posielali kazety autobusom. Faxovali sa zahlásenia,“ priblížil dobu pred internetom šéf spravodajstva.

Ako redaktor začínal aj generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele. „Najväčšou silou televízie je živé vysielanie, keď sa niečo deje. Druhou najväčšou silou sú emócie. Kombinácia záberov, ktoré vás chytia za srdce, rozplačú, rozhnevajú alebo rozosmejú - to je výhoda televízie," povedal Matthias Settele a jedným dychom dodal, že televízia je celý jeho život.

Kto vraj raz okúsi prácu v Televízii, zamiluje si ju už navždy. Aj ľudia, ktorí pre vás denno-denne pripravujú spravodajstvo, publicistiku, Počasie, či Teleráno sú doma divákmi. A aj oni si sadajú k obrazovkám, aby si pozreli svoj obľúbený program.

Ako vyzerali začiatky televízie vo svete, ale aj v Československu, ako vyzerá práca v televízii a čo znamená televízia pre tých, ktorí pre vás tvoria každodenné vysielanie si pozrite v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti