Nižšie ceny energií pre domácnosti sú ohrozené. Vláda sľubovala zastropovanie, no má to háčik

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na zimu sa už stihli pripraviť aj v Chrenovci – Brusne neďaleko Handlovej. Tibor Čičmanec v dome kúri elektrinou, no v zálohe majú doma aj zásoby dreva.

„Máme doma postavenú aj takú piecku, kde si môžeme prikúriť,“ hovorí pán Tibor, ktorý je v neistote. A nie je sám. Rovnako sú n tom všetky slovenské domácnosti, ktoré kúria elektrinou. Vláda im ešte vo februári sľúbila, že elektrinu na najbližšie dva roky zastropuje.

Memorandum so Slovenskými elektrárňami však ešte musí schváliť Európska komisia. Euroúradníkom sa dokument dostal na stôl ešte pred letom, no ani po piatich mesiacoch nemáme nič schválené.

Ak by v Bruseli zastropovanie elektriny neprešlo, plány vlády by zhasli. Čo by to od budúceho roka spôsobilo vysvetlil analytik webu Energie-portal Radovan Potočár. „Domácnosti by za inak nezmenených okolností mali výrazné zdraženie energií,“ upozornil.

Prečítajte si tiež:

Minister hospodárstva Karel Hirman však situáciu upokojuje. Neoficiálne je to vraj v Bruseli na dobrej ceste „Ministerstvo hospodárstva s Európskou komisiou intenzívne komunikuje. Verejnosť môžeme ubezpečiť, že avizované zastropované ceny elektriny pre budúci rok nie sú ohrozené,“ uviedol rezort.

Hirman má pre prípad aj záložný plán. Štát môže vyhlásiť všeobecný hospodársky záujem a elektrárne tak k nižším cenám doslova prinúti. No tu by nám mohli hroziť žaloby, alebo arbitráže.

V Bruseli by mali o našich stropoch na elektrinu rozhodnúť maximálne do mesiaca. Práve koncom decembra totiž Regulačný úrad oznamuje cenu elektriny na celý budúci rok.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti