Prečo Rudolfa Kusého nevzali do väzby? Sudkyňa vidí vo výpovediach svedkov nezrovnalosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rudolf Kusý si mal údajný úplatok vypýtať počas kampane cez svojho blízkeho človeka. Developer, ktorý ho mal zaplatiť však mohol byť agentom. Vyplýva to z uznesenia súdu, ktoré máme v redakcii k dispozícii. Podľa sudkyne, ktorá však Kusého prepustila na slobodu, sú vo výpovediach svedkov nezrovnalosti.

Ex-starostu bratislavského Nového Mesta zadržali minulý týždeň počas akcie Development. Vyšetrovateľ NAKA Rudolfa Kusého viní z toho, že si mal za vydanie územného rozhodnutia vypýtať 150-tisícový úplatok.

Rudolf Kusý však vinu odmieta. „Chcem povedať, že sa cítim byť nevinný,“ vyhlásil ešte pred pár dňami. 

Úplatok sa mal týkať výstavby dvoch bytoviek na bratislavských Kramároch. Proti bytovke pritom kampaňoval Rudolf Kusý ešte v lete. Bol za to, aby na mieste postavili aj škôlku.

Prečítajte si tiež:

Pár mesiacov na to si už mal za územné rozhodnutie vypýtať cez sprostredkovateľov 150-tisíc eur. Podľa informácii Hospodárskych novín mal úplatok vybavovať aj Matej Žiliak, niekdajší politik SDKÚ. Pracovať mal aj na Kusého primátorskej kampani. Kusý za jeho svedectvom vidí aj pomstu.

V uznesení sú parafrázuje Rudolfa Kusého: „Svedok zrejme nebol spokojný s výsledkom volieb a vedel, že sa nebude môcť stať riaditeľom magistrátu Mesta Bratislava tak, ako mu to obvinený sľúbil vo volebnej kampani,“ píše sa v uznesení.

Zároveň však sudkyňa podotkla, že sa svedkovia vo svojich výpovediach významne rozchádzajú. Až tak, že nie je zrejmé, kto bol iniciátorom korupčných stretnutí. Proti Kusému však svedčí fakt, že územné rozhodnutie vydal a odovzdal ho Žiliakovi. Ten nemal oprávnenie takýmto dokumentom disponovať.

Prečítajte si tiež:

Z uznesenia nie je úplne zrejmé, či bol niektorý zo svedkov proti Rudolfovi Kusému policajným agentom. Sudkyňa však spomína argumentáciu prokurátora, ktorý sa mal odvolávať aj na dôkazy, ktoré boli získané odposluchmi či sledovaním.

„V dôsledku takto zadovážených dôkazov je možné konštatovať, že predmetom vyšetrovania nie je vymyslený skutok a rovnako tak je možné konštatovať, že v tomto štádiu trestného konania je obvinený dôvodne podozrivý zo spáchania tohto vyšetrovaného skutku,“ píše sa v uznesení.

Zároveň však podľa sudkyne nebolo dokázané, že by Rudolf Kusý mohol vyšetrovanie ovplyvňovať a tak ho do väzby nevzala. Či sa s týmto názorom stotožní Najvyšší súd uvidíme budúci týždeň, keď sa bude o osude ex-starostu opätovne rozhodovať.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti