Lengvarský: Ministerstvo už pracuje na memorande s požiadavkami lekárov

Vladimír Lengvarský.
Vladimír Lengvarský. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Zostáva osem dní do konca výpovednej lehoty viac ako dvoch tisícok nemocničných lekárov. Ani po pondelkovom (21.11.) stretnutí však lekári a vláda nedospeli k dohode, ktorá by zachránila slovenské zdravotníctvo.

Na Úrade vlády rokovali dlhých desať hodín, do neskorého večera. Šéf lekárskych odborárov (LOZ) Peter Visolajský informoval, že stretnúť sa majú aj v utorok a to na pôde ministerstva zdravotníctva.

„Prebrali sme viacero bodov z našich ôsmich požiadaviek. Reformu vzdelávania mladých lekárov máme prebrať zajtra na ministerstve zdravotníctva,“ uviedol s tým, že to či dospejú k dohode závisí od vlády.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) povedal, že k rokovaniam pristupujú citlivo a zodpovedne, pretože nechcú, aby na to doplatil pacient. „Dnes sme prvýkrát dostali požiadavky k zvyšným siedmym bodom od lekárov písomne,“ podotkol s tým, že už teraz sa na nich na ministerstve zdravotníctva pracuje.

Prečítajte si tiež:

„Čakajú tam na mňa, aby sme si všetko prešli a zapracovali do dohody či memoranda,“ ubezpečil Lengvarský.

Potvrdil, že k otázke vzdelávania lekárov budú rokovania pokračovať v utorok. „Ostatné chceme mať zapracované, aby sme to vedeli rýchlo prejsť, či LOZ s týmto znením bude súhlasiť,“ dodal minister. Podotkol, že lekárski odborári chceli doteraz rokovať najskôr o otázke platu, až potom o ostatných požiadavkách.

Šéf rezortu financií Igor Matovič poukázal na to, že bod, v ktorom lekári žiadajú zmenu financovania nemocníc cez zdravotné poisťovne, obsahovalo aj memorandum, ktoré podpísali s vládou Ivety Radičovej v roku 2011.

„A po jedenástich rokoch páni z LOZ zoberú bod, ktorý si podpísali s Ivetou Radičovou pred jedenástimi rokmi, ktorý následne mal plniť Robert Fico, následne Peter Pellegrini a dnes ho máme znova napísaný v požiadavkách, aby sme ho splnili my. Mrzí ma to, lebo myslím si, že v čase, keď neboli vôbec žiadne krízy, mohli odborári prísť a ten bod mohol byť splnený,“ podotkol Matovič.

Prečítajte si tiež:

Dodal, že lekárov sa snažil presvedčiť, aby v otázke platov ustúpili. „Bohužiaľ, nepodarilo sa mi ich presvedčiť. Naďalej odborári z LOZ žiadajú až o 59 percent zvýšené platy v porovnaní s týmto rokom. V prípade tej najvyššej praxe (30-ročnej praxe pozn. red.). Snažil som sa im vysvetliť, že na takéto zvýšenie v žiadnom prípade nemáme,“ povedal šéf štátnej kasy s tým, že v tejto veci je pesimista. Vláda im navrhla navýšenie z roka na rok o 35 percent. 

Šéf LOZ povedal, že v otázke platov sú ochotní urobiť isté ústupky. „Ústupok stále trvá, čakali by sme ho aj na druhej strane,“ skonštatoval Visolajský s tým, že krízu v zdravotníctve by chceli vyriešiť ešte tento týždeň.

Či ale ponuku vlády príjmu sa dozvieme až v utorok. Do 12:00 hod. sa majú totiž lekári vyjadriť, či dokážu svoje platové požiadavky znížiť na spomínanú úroveň.

Pozrie si aj vstup redaktorky Diany Bilousovej zo zasadnutia Ústredného krízového štábu, ktorý riešil ako budú fungovať nemocnice, ak lekári svoje výpovede do konca novembra nestiahnú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti