Rokovania pokračujú. Podľa šéfa lekárskych odborov ich od dohody delí smiešnych 40 miliónov

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský a Mário Mikulík za Lekárske odborové združenie Kramáre.
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský a Mário Mikulík za Lekárske odborové združenie Kramáre. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v utorok opäť rokujú s Vládou SR o svojich požiadavkách. Šéf odborárov Peter Visolajský počas prestávky medzi rokovaniami uviedol, že obe strany delí od dohody „smiešnych 40 miliónov.“

Visolajský dodal, že lekári by mali v stredu (23. 11.) dostať ponuku, v ktorej majú byť spracované prísľuby vlády na základe požiadaviek lekárov. „Sme ochotní prísť každý deň, aby sme dospeli k dohode. Bez 2100 lekárov nemôžu nemocnice fungovať,“ uviedol šéf LOZ.

Jasný postoj ministra

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok (21. 11.) uviedol, že dodatočná ponuka vlády k zvyšovaniu platov lekárov je finálna a že aj pri nej už ide „za hranicu možného“.

„Dohodli sme sa, že lekárski odborári dajú odpoveď, či dokážu zľaviť z požiadaviek, aby prijali ponuku vlády, kde my hovoríme o maximálnom navýšení platov lekárov z roka na rok o 35 percent,“ ozrejmil.

​Matovič si nemyslí, že je namieste, aby lekári pýtali viac a bol by rád, keby ponuku prijali.

Prečítajte si tiež:

​Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský doplnil, že v prípade, že by k dohode nedošlo, určí postup pre nemocnice krízový štáb ministerstva zdravotníctva.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) verí, že s odborármi majú spoločný cieľ, aby si slovenské zdravotníctvo plnilo svoju funkciu. Teda aby liečilo, zachraňovalo zdravie i životy ľudí a aby sa vytvárali dobré a spravodlivé podmienky pre zdravotníkov. „My vás nielen počúvame, ale snažíme sa aj pomôcť. Mnohé zmeny sme naštartovali, presadili, iné si však vyžadujú čas,“ vyhlásil na sociálnej sieti s tým, že rozumie frustrácii a vyčerpanosti lekárov po pandémii a rokoch neriešenia problémov zdravotníctva.

Podmienky LOZ

LOZ pôvodne žiadalo 2,8-násobok priemernej mzdy pre atestovaného lekára, následne akceptovalo návrh vlády na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Lekári tiež ustúpili od požiadavky na 1,7-násobok priemernej mzdy pre neatestovaného lekára a prijali návrh vlády na 1,4-násobok priemerných hrubých zárobkov.

Odborári tiež medzičasom pozmenili požiadavku 0,05-násobku priemernej mzdy za rok praxe, čo je zhruba 60 eur, na 0,03-násobok priemernej mzdy (cca 36 eur).

Prečítajte si tiež:

​Šéf odborárov Peter Visolajský pred pár dňami vyhlásil, že hoci v týchto bodoch spravili kompromis, pri zvyšných siedmich požiadavkách odborári neustúpia.

Prvou bolo to, že vláda prijme všetkých ostatných sedem požiadaviek LOZ v spoločnom memorande, teda v písomnom záväzku.

Druhou podmienkou LOZ bolo, aby všetky potrebné návrhy zákonov parlament schválil do dvoch týždňov. Kabinet má tiež zabezpečiť, aby pracovné podmienky lekárov, vrátane podmienok práce nadčas, či pracovnej pohotovosti a všetky mzdové podmienky lekárov, ktorí podali výpovede, boli súčasťou ich pracovných zmlúv.

Pozrite si pondelkovú reportáž k rokovaniam LOZ a vlády.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti