Lekári podali výpovede v 31 nemocniciach, čas sa kráti a ľudia sa boja stále viac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čím viac sa rokovania odborárov s vládou naťahujú, tým viac sa u ľudí zväčšuje strach o to, či sa o nich bude mať kto postarať. Nemocnice si samé pomôcť nevedia a krízový plán je nejasný.

„Idem si pozrieť syna, ktorý sa ráno narodil a keby sa narodí neskôr, už to asi nie je taká sranda. Takže určite každý má nejakú obavu,“ povedal nám obyvateľ z Nových Zámkov pri návšteve tamojšej fakultnej nemocnice. Výpovede tam podalo 47 z 280 lekárov. S predlžovaním rokovaní sa u ľudí násobí strach.

Asociácia na ochranu pacientov preto vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby predstavilo krízový plán. Ak lekári odídu, budú sa zatvárať oddelenia, rušiť operácie aj presúvať pacienti.

Prečítajte si tiež:

„My sme sa ešte nespamätali z covidu. Pacient sa ešte nespamätal z jednej krízy a už tu máme druhú krízu, opäť strach a tie čakacie doby sa predĺžili aj dvojnásobne, niekedy čakajú pacienti aj dva roky, potom sú vrátení,“ podotkla prezidentka asociácie Mária Lévyová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa už zaznamenala aj telefonáty od pacientov. „Aktuálna situácia stupňuje obavy ľudí z toho, že sa o nich od decembra 2022 v nemocniciach nebude mať kto postarať, o čom svedčí aj mimoriadny nápor volajúcich poistencov do nášho call centra,“ uviedla hovorkyňa Eva Peterová.

V prešovskej fakultnej nemocnici už 32 lekárov vypovedalo služby na december. Celkovo tam výpovede podalo 144 zo 472 lekárov. 

Prečítajte si tiež:

Zástupcovia nemocníc v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) zasadali na krízovom štábe. Situáciu vyriešiť nevedia. Potvrdila to aj riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková. „Za daných podmienok, pri skladbe a štruktúre výpovedí, množstva aktuálne hospitalizovaných pacientov, zimnej sezónnosti, nie sme schopní garantovať poskytovanie akútnej a neodkladnej zdravotnej starostlivosti na území kraja,“ podotkla.

Pri vyjednávaní o platoch sa podľa analytika INESS Martina Vlachynského musíme prikrývať takou perinou, na ktorú máme. „Dali by sa nájsť dodatočné aj stovky miliónov eur, ale na úkor niečoho. Potom nerátajme s tehotenským, rátajme s menšími dotáciami na energie, alebo rátajme s menšími mzdami učiteľov a podobne. Nedá sa to vyčarovať zo vzduchu táto suma,“ uzavrel Vlachynský. 

Viac si pozrite v reportáži vo videu hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.