Žilinskému primátorovi nechcú poslanci zvýšiť plat, diskusiu odložili na neskôr

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

S novým volebným obdobím, majú mestskí poslanci povinnosť schváliť svojmu primátorovi plat. Ten základný mu určuje zákon, no poslanci ho môžu zvýšiť až o 60 percent. V utorok (22.11.) o takomto navýšení mali rozhodovať aj poslanci v Žiline, no rozhodli sa inak.

Peter Fiabáne predchádzajúce funkčné obdobie poberal len základný plat bez navýšenia - 4287 eur. Na utorkovom zastupiteľstve predložil návrh o jeho navýšení o 60 percent.

„Aby sa naozaj poslanci zamysleli nad tým, aký je po štyroch rokoch pomerne náročného obdobia oprávnený legitímny plat primátora krajského mesta, ktoré má 82-tisíc obyvateľov,“ vyhlásil primátor.

Navýšenie súčasného platu o 60 percent by znamenalo že, by dostával necelých 6 900 eur.

Prečítajte si tiež:

Niektorí poslanci však upozornili na panujúcu infláciu. „Budú sa pravdepodobne zvyšovať dane poplatky čiže táto situácia nie je vhodná,“ podotkol mestský poslanec František Talapka.

„Si myslím že o 60 percent zvyšovanie platu primátora je minimálne diskutabilné a ja určite nebudem hlasovať za,” povedal poslanec Róbert Kašša.

Úspešné manažovanie pandémie, utečenecká kríza, ale aj začínajúca energetická kríza. To sú vraj dôvody prečo by si primátor zaslúžil plat zvýšiť.

Prečítajte si tiež:

Nakoniec však poslanci o navyšovaní platu primátora ani nerokovali a bod z programu vyhodili. Ostáva mu teda základný plat, no navyšovanie v budúcnosti úplne nezavrhli.

Hlasovanie o navyšovaní platov primátor či starostov bude čakať všetky samosprávy. Niektoré to už majú za sebou a úspešne. Napr. primátorovi Kysuckého Nového Mesta, ktoré je v porovnaní zo Žilinou oveľa menšie, schválili poslanci navýšenie o 50 percent. No a tešiť sa môže aj primátor Trenčína, ten bude poberať maximálny možný plat a to 6860 eur.

Viac si môžete pozrieť v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti