Lekári sa mali do dvanástej rozhodnúť, či berú ponuky vlády na zvýšenie platov. Zatiaľ sa nevyjadrili

Igor Matovič, Eduard Heger a Peter Visolajský.
Igor Matovič, Eduard Heger a Peter Visolajský. Zdroj: TVNOVINY.sk

Lekárske odborové združenie sa malo do 12.00 h. vyjadriť, či prijmú finálnu ponuku od vlády na zvýšenie platov lekárov. Minister financií Igor Matovič informoval, že lekárom ponúkajú zvýšenie platov o 35 percent a nemienia už ustúpiť. Odborári žiadajú navýšenie o 59 percent a ďalších sedem požiadaviek týkajúcich sa vzdelávaniu lekárov či oddlženiu nemocníc.

Premiér Eduard Heger uviedol, že sedem požiadaviek je už dohodnutých, rokovania stoja na jednej ohľadom platov lekárov. Matovič vyhlásil, že ponuka od vlády platí do stredy (23. 11.) do 12.00 h. 

Prečítajte si tiež:

​Podľa predstaviteľov vlády je ich ponuka štedrá, pretože by sa tým dorovnali platy slovenských lekárov s českými kolegami. Predseda odborárov Peter Visolajský v relácii Na telo plus uviedol, že dorovnanie platov s Českom musí byť štandard, aby sme zabránili odlivu slovenských lekárov do zahraničia.

Lekárske odborového združenie do spomínaného termínu neposkytlo stanovisko. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková povedala, že lekári im nepovedali konečné rozhodnutie. Momentálne pripravujú memorandum a dolaďujú jeho detaily.

Prečítajte si tiež:

Na úrade vlády bude v stredu zasadať aj ústredný krízový štáb o 15.00 h. Po jeho rokovaní vám naživo prinesieme tlačovú konferenciu.

Vláda bude rokovať o tom, ako sa pripraví na scenár, že z nemocníc odídu tisícky lekárov. V hre je aj vyhlásenie núdzového stavu. 

Požiadavky lekárov:

1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.

2. Navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, tak aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.

3. Navýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek, tak aby bola zabezpečená konkurencieschopnosť SR a kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta.

4. Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie.

5. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.

6. Zreformovať vzdelávanie mladých lekárov – atestačné (špecializačné) štúdium.

7. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dostatočného zdravotníckeho personálu.

8. Slovensko nesmie stratiť konkurencieschopnosť pri získavaní lekárov a sestier pre pacientov a preto žiadame, aby bola neatestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 1,7 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, atestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 2,8 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, so zohľadnením aktívne vykonávaných špecializácií a certifikovaných činností a so zohľadnením dĺžky praxe a to zvýšením koeficientu za každý rok praxe o 0,05 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne teda cca o 50 eur za každý rok praxe). Čas materskej a rodičovskej dovolenky pre účely mzdového ohodnotenia započítavať do času odbornej praxe.

Pozrite si, kam sa posunuli rokovania v utorok 22. 11.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti