Bittó Cigániková: Lekári by mali prijať Matovičovu ponuku. Vyjednávanie už hraničí s vydieraním

Bittó Cigániková: Lekári by mali prijať Matovičovu ponuku. Vyjednávanie už hraničí s vydieraním
Matúš Šutaj Eštok a Jana Bittó Cigániková v relácii Na telo. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Lekárov delí od odchodu z nemocníc sedem dní. Vláda im dala na stôl finálnu ponuku zvýšenie platov o 35 percent a neplánuje uhnúť. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková hovorí, že za súčasnú situáciu sú zodpovední najmä Matovič a Heger.

Lekári stále nepovedali, či berú ponuku vlády na zvýšenie platov o 35 percent. Odborári žiadajú 59-percentné zvýšenie a ďalšie systémové zmeny. Ak sa nedohodnú, z nemocníc odíde vyše 2100 lekárov. Mohlo by to ohroziť zdravotnú starostlivosť a zastavili by sa plánované operácie a zákroky. 

Bývalá šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) hovorí, že vyjednávanie odborárov už hraničí s vydieraním a ponuku by mali hneď prijať.

„Nemám žiaden dôvod byť na strane Igora Matoviča a myslím si, že Igor Matovič a Eduard Heger sú zodpovední za to, kam sa situácia dostala, pretože už v lete sľúbili, že to bude vyriešené. Do poslednej chvíle ťahali túto situáciu a nerokovali. Dali odborárom obrovským potenciál. Na druhej strane, ponuka, ktorú dostali, je vysoko konkurencieschopná s Českou republikou. Je to slušná ponuka, nehovoriac o tom, v akom stave je rozpočet. Všetko nad rámec by bolo terčom kritiky aj v zmysle hodnoty za peniaze,“ hovorí Bittó Cigániková.

Prečítajte si tiež:

Zdravotných sestier je väčší nedostatok ako atestovaných lekárov

Navýšenie platov atestovaným lekárom o 0,01 percenta, ktoré odborári žiadajú, by stálo rozpočet 40 miliónov eur. Podľa poslankyne sa za tieto peniaze môže postaviť nová nemocnica, nakúpiť veľa onkologických život zachraňujúcich liekov či zvýšiť platy zdravotným sestrám. „So sestrami máme väčší problém ako s atestovanými lekármi. V niektorých nemocniciach je dokonca viac atestovaných lekárov, ako je potrebné,“ upozorňuje Bittó Cigániková.

Dodáva, že ponuka od Matoviča je slušná a vyjadrila rešpekt lekárskym odborárom, ktorí dosiahli historické navýšenie platov. „Klobúk dole. Odborárom sa podarilo tlačiť na systémové riešenia, ktoré sa konečne idú zavádzať. Malo sa to spraviť pred desiatimi rokmi, dnes by sme už videli výsledky. Všetci sme tu pre pacienta a občana a pre mňa je toto už za hranicou,“ hovorí poslankyňa.

Myslí si, že historické navýšenie platov by malo byť naviazané aj na povinnosti pre lekárov. Mali by napríklad garantovať, že budú viac robiť, alebo sa nechajú ohodnotiť pacientmi.

„Musia si uvedomiť, že každým dňom na to doplácajú pacienti. Už dnes riaditelia nemocníc odkladajú plánované operácie, lebo nevedia, čo bude. Nehovorím, že je to vina odborárov, ale keď sú nemožní politici, nech aspoň lekár ostane pri pacientovi. Plat, ktorý dostali, je slušný,“ myslí si Bittó Cigániková.

Reagovala aj na to, že odborári chcú vyššie platy, aby slovenskí lekári neodchádzali do Česka. Hovorí, že Česko bude vždy ponúkať lekárom vyššie platy ako slovenské nemocnice, pretože slovenskí lekári a zdravotníci sanujú veľkú časť zdravotníctva u našich susedov.

„Bývalý český minister zdravotníctva Adam Vojtech povedal, že sledujú platy na slovenskom trhu a ponúkajú viac. Ani teraz nebude dlho trvať a Česi zvýšia lekárom platy. Čokoľvek my dáme, oni to prevýšia. Riešením sú len systémové zmeny,“ mieni poslankyňa.

Prečítajte si tiež:

Prijať ponuku odporúča lekárom aj analytik

Na vyjednávanie lekárov s vládou sme sa pýtali aj dočasnej šéfky zdravotníckeho výboru Anny Záborskej. Hovorí, že situáciu pozorne sleduje a verí, že sa dohodnú. „Dohoda je nevyhnutná v záujme pacientov na Slovensku,“ uviedla Záborská.

Zobrať ponuku vlády odporúča lekárom aj analytik Martin Smatana. V relácii Na telo plus vyhlásil, že odborári odviedli dobrú prácu a navýšenie platov, ktoré im ministerstvo financií ponúka, je dobré.

„Návrh, ktorý vláda navrhla, je atraktívny. U mladých lekárov sme už predčili Česko. Pri mladých lekároch to môže hrať rolu a ostanú tu, ale pri starších lekároch zohrávajú rolu aj iné faktory,“ odpovedal Smatana na otázku, či dohoda odborárov s vládou zastaví odliv lekárov do zahraničia.

Pozrite si, ako prebiehali rokovania v utorok 22. 11.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.