Vláde došla trpezlivosť s Visolajským a spol. Pripravili preto ponuku pre lekárov, ktorí neodídu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda sa nedohodla s lekárskymi odborármi. Premiér Eduard Heger vyhlásil, že v utorok 22. 11. večer prišli lekári s ďalšou platovou podmienkou v hodnote ďalších 120 miliónov eur. Na platy lekárov by tak štát musel vyčleniť celkovo 430 miliónov eur. Túto sumu Heger a jeho kabinet odmieta. Navyše prišli odborári s požiadavkou aj na dodatočný týždeň dovolenky pre štrajkujúcich lekárov a skrátenie pracovnej doby.

„Dnes sa chcem prihovoriť lekárom. Naša krajina vás potrebuje. Potrebujú vás nemocnice, potrebujú vás pacienti. Naša pokladnica má však svoje limity. Ak chceme pomôcť domácnostiam s účtami energií, firmám, aby udržali zamestnanosť a ďalším skupinám, musíme sa všetci správať zodpovedne,“ dodal premiér a dodal, že snaha podpísať memorandum s lekárskymi odborármi nateraz stroskotala.

Z nových požiadaviek bol prekvapený aj minister financií Igor Matovič. „To, čo sa stalo včera večer, mi vybilo poistky,“ povedal Matovič a dodal, že zo strany lekárov nevidí dobrý úmysel.

Skúsený lekár si prilepší o 30-tisíc eur

Vláda prišla s novým nápadom a tým je stabilizačný príspevok pre všetkých zdravotníkov, ktorí aj po prvom decembri ostanú v slovenských nemocniciach. Týkať sa bude lekárov, sestier, sanitárov a všetkých zdravotníckych profesií v nemocniciach. 

„Stabilizačný príplatok berieme ako vďaku za obdobie covidu a tiež ako znak toho, že to myslíme vážne so zdravotníctvom a s ochranou života a zdravia ľudí,“ vyhlásil Matovič.

Priblížil tiež, že odborárom dali čas do stredy 12.00 h., aby dali vláde jasné stanovisko, či ponuku na zvýšenie platov o 35 percent prijímajú. Lekári odpoveď nedali. Matovič ich mlčanie vzal ako odmietnutie ponuky. Preto prišli s vlastnou ponukou stabilizačného príspevku pre všetkých zdravotníkov.

Prečítajte si tiež:

Atestovaný lekár dostane 10-tisíc eur plus za každý rok praxe tisíc eur, no do maximálnej výšky 30-tisíc eur. Neatestovaný lekár dostane 10-tisíc eur a ostatní zdravotníci po 5-tisíc eur. Podmienkou je, aby si zdravotníci odpracovali nasledujúce tri roky v nemocniciach na plný úväzok. Ak by však zdravotník počas najbližších troch rokov z nemocnice odišiel, musel by adekvátnu časť príspevku vrátiť.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dodal, že ak 1. decembra lekári predsa len odídu z nemocníc, budú musieť vyhlásiť núdzový stav. Nechcel priblížiť, či požiadame o pomoc aj zahraničie. V takom prípade by nemocnice poskytovali len nevyhnutnú akútnu starostlivosť a všetky plánované operácie by sa odkladali alebo rušili.

Prečítajte si tiež:

Vyššie platy sestrám aj viac medikov

Lengvarský sa vyjadril aj k siedmim požiadavkám lekárov. Mnohé z nich sú už podľa ministra schválené a pracuje sa na ich zavedení do praxe. Minister sľubuje, že do konca roka 2024 bude funkčný DRG systém. Nemocnice by sa vďaka tomu nemali ďalej zadlžovať a mali by dostávať férové platby od poisťovní za jednotlivé zdravotnícke výkony.

Minister pripomenul aj to, že sa zvýšia aj platy sestrám o približne tristo eur. V budúcom roku chce štát prijať o 120 medikov viac na fakulty medicíny. Chcú tým zabezpečiť viac budúcich lekárov v slovenskom zdravotníctve.

Šéf odborárov Peter Visolajský odmieta, že by mali nové požiadavky. „Máme stále osem rovnakých. Mali sme za to, že lekári boli s vládou už blízko dohody, žiaľ, pán Matovič mal zase zavádzajúcu tlačovku a dohode jeho zásahmi bráni. Nerozumieme jeho zámerom,“ reagoval pre Denník N

Lekári majú znova rokovať s ministrom zdravotníctva vo štvrtok 24 .11. o 11.00 h.

Požiadavky lekárov:

1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.

2. Navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, tak aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.

3. Navýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek, tak aby bola zabezpečená konkurencieschopnosť SR a kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta.

4. Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie.

5. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.

6. Zreformovať vzdelávanie mladých lekárov – atestačné (špecializačné) štúdium.

7. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dostatočného zdravotníckeho personálu.

8. Slovensko nesmie stratiť konkurencieschopnosť pri získavaní lekárov a sestier pre pacientov a preto žiadame, aby bola neatestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 1,7 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, atestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 2,8 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, so zohľadnením aktívne vykonávaných špecializácií a certifikovaných činností a so zohľadnením dĺžky praxe a to zvýšením koeficientu za každý rok praxe o 0,05 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne teda cca o 50 eur za každý rok praxe). Čas materskej a rodičovskej dovolenky pre účely mzdového ohodnotenia započítavať do času odbornej praxe.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti