Vyčerpaný a podvyživený, v chorvátskych lesoch našli rysa, zotavuje sa v bojnickej ZOO

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyčerpaný a podvyživený. V Chorvátskych lesoch našli rysa, ktorý by bez pomoci neprežil. Nádej na nový život mu dali odborníci v našej najstaršej zoologickej záhrade. Bojnickí ošetrovatelia patria medzi špičku v záchrane najväčšej mačkovitej šelmy u nás.

Rysa Karla našli v zlom stave v chorvátskych horách. Prvú pomoc mu poskytli v zoologickej záhrade v Záhrebe. Na žiadosť chorvátskeho ministerstva chorú šelmu previezli do Bojníc.

„Je veľmi plachý a nemá rád ľudské návštevy, čiže má špeciálny režim, kde sa o neho starajú ošetrovatelia a je v karanténe,“ vysvetlila Andrea Klasová z bojnickej ZOO.

Pre hlavného zoológa Branislava Táma je to česť. „Pretože musíme si uvedomiť, že naozaj, už keď predtým uprednostnili rehabilitáciu na národnej úrovni a teraz to zviera rovno previedli na nás, musí tam byť naozaj aj veľká dôvera tých partnerov, že takto nás oslovili“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Bojnická ZOO má v zahraničí dobré meno. „Máme rehabilitačnú stanicu, venujeme sa výskumu, monitoringu, sme účastní vlastne všetkých rozhodovacích konaní v rámci Európy,“ doplnil Tám.

Karlo je síce v našej Zoo no návštevníci ho neuvidia, pretože sa stále lieči. „Ten stav, ktorý mal keď prišiel je určite lepší,“ zhodnotila Klasová.

Karla síce ešte čaká náročná cesta, no všetci veria, že sa postaví na nohy. Jeho najnovším domovom sa potom zrejme stane Taliansko. „Čakáme kedy zosilnie, kedy bude mať požadovanú hmotnosť, aby si dokázal potom v prírode niečo uloviť,“ dodal Branislav Tám. Viac si pozrite v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti