Mnohí vodiči stále nevedia používať hmlovky. Kedy a pri akej viditeľnosti ich treba zapnúť?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Obdobie hmiel vrcholí. Mnohí vodiči však stále nevedia správne používať svetlá. Polícia varuje, že za zlé použitie hmloviek hrozí až 50-eurová pokuta.

Hmlisté rána sú na Slovensku momentálne bežné. Nie všetci motoristi si však hmlovky zapínajú, resp. ich vedia správne používať. Ide pritom o veľmi dôležité svietenie, keďže zvyšuje viditeľnosť vozidla.

„Odporúčam, aby motoristi zapínali hmlové svetlá vždy počas hustejšieho dažďa, sneženia alebo hmly, pretože výrazne zlepšujú viditeľnosť - vidia aj sú lepšie videní ostatnými, najmä pri jazde mimo obce v hmle,“ uviedol pre náš portál Erik Stríž, motoristický novinár z portálu autoviny.sk.

Zároveň dodal, že v meste je dobrým zvykom hmlové svetlá vypínať, pretože na krátku vzdialenosť môžu oslňovať. Netreba zabúdať ani na ich vypnutie, keď hmlou prejdete.

Prečítajte si tiež:

​Hmlovky treba zapínať pri 50-metrovej viditeľnosti

Zákon síce hovorí, kedy je potrebné hmlovky zapnúť, ale niekedy je veľmi náročné určiť hranicu viditeľnosti.

„Takým dobrým príkladom je Nemecko, kde hranicou pre zapnutie a vypnutie hmloviek je zhruba vzdialenosť 50 metrov,“ ozrejmil pre český portál tn.cz dopravný expert Igor Sirota.

Polícia odkazuje, že správna jazda v hmle vyzerá nasledovane.

„Znížiť rýchlosť a zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami. Zapnúť hmlové svetlá, počas jazdy v kolónach stačí prvý a posledný v rade, aby neboli oslepení ďalší vodiči,“ vysvetlila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Prečítajte si tiež:

​Hrozí až 50-eurová pokuta

Ak vodiči tieto pravidlá nedodržia, tak im hrozí pokuta.

„Pokuta hrozí za použitie hmloviek v čase, keď nie je hmla či husté sneženie a dážď, v blokovom konaní až do výšky 50 eur,“ dodala Bárdyová.

Motoristi by mali podľa odborníkov v zimnom období úplne zabudnúť na automatické svietenie. To sa totiž u mnohých áut týka len predných svetiel.

„Vodiči by nemali zabúdať, že počas dažďa aj počas dňa nesmie byť na aute zapnuté iba denné svietenie, ale aj plnohodnotné stretávacie svetlá, pretože pri nich svietia aj zadné svetlomety,“ uzavrel Stríž.

 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.