Nemocnice: Ak lekári odídu a bude vyhlásený núdzový stav, dokážeme fungovať len prvých päť dní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výsledku rokovaní sa stále nedočkali ani pacienti, ani riaditelia nemocníc. Tí sa snažia aspoň vyskladať krízové plány. No teraz oznamujú, že po odchode lekárov a vyhlásení núdzového stavu nemocnice dokážu fungovať len prvých päť dní.

Neorochirurg Benedikt Trnovec je jedným z 31 lekárov Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorý sa rozhodol svoju výpoveď napokon stiahnuť. Najskôr chceli upozorniť na systémové problémy, no o pacientov by sa nemal kto strať.

„Onedlho by sme tu na našej klinike museli nechať pacientov osamote bez nás, čo nejde, pretože pacienti s tumormi mozgu sa nepýtajú, či je štrajková pohotovosť,“ podotkol.

Prečítajte si tiež:

V celej nemocnici však podalo výpovede takmer 500 lekárov, ak odídu, operácie budú musieť rušiť. „Máme operácie naplánované aj po prvom decembri, prílev pacientov je neustály. Ak nebudú dostatočne obsadené operačné sály anestéziologickým personálom, tak nám to bude znemožnené,“ dodal Benedikt Trnovec.

O rušení či odkladaní operácií budú nemocnice pacientov informovať telefonicky alebo listom, majú ich už pripravené. No čakajú na pokyny od ministerstva.

Na krízovom štábe banskobystrického kraja dnes vedeli naplánovať služby v nemocniciach len do piateho decembra. „Bude robená silná triáž na urgente. Naozaj, prvých 5 dní – neodkladná zdravotná starostlivosť. Ten tlak a emócie budú veľmi silné a my ich budeme potom musieť všetci spoločne zvládať,“ informovala riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková.

Prečítajte si tiež:

Podľa prednostky tamojšieho Okresného úradu Martiny Meszároš Babiakovej východisko neexistuje. „Neostáva mi nič iné len apelovať na lekárov, aby stiahli svoje výpovede, lebo táto situácia je dlhodobo neudržateľná,“ upozornila.

Žilinský samosprávny kraj už oznámil, že ich nemocnice po výpovediach nebudú schopné poskytovať ani len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Kritická situácia hrozí aj v detských koncových nemocniciach. Na Slovensku ich máme štyri. V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach podala výpovede takmer polovica lekárov, presne 60 zo 130. Viac si pozrite v reportáži hore.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti