Visolajský vyzval vládu, aby si znova sadli za rokovací stôl. Matovičov šek odmietol

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lekárski odborári sa opäť stretli s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a rokujú o výpovediach. Tentoraz na pôde ministerstva zdravotníctva bez účasti ministra financií Igora Matoviča.

Ten vyhlásil, že ponuku na zvýšenie platov o 35 percent stiahol a zdravotníci, ktorí ostanú v nemocniciach aj po prvom decembri, dostanú stabilizačný príspevok od päť do 30-tisíc eur.

Rezort zdravotníctva stále verí, že nájde s lekármi dohodu a výpovede stiahnu. 

Prečítajte si tiež:

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský vyhlásil, že tlačová konferencia Igora Matoviča ho prekvapila, pretože bol presvedčený, že už smerovali k dohode. Vyzval vládu, aby si znova sadli za rokovací stôl a dohodli sa.

Poďakoval ministerstvu zdravotníctva za konštruktívnu debatu a za sľuby splniť sedem požiadaviek. Visolajský priblížil, ako vyzerali posledné hodiny vyjednávania v stredu 23. 11., kedy podľa Matoviča došlo k odmietnutiu dohody.

V stredu sa na pôde rezortu zdravotníctva stretli lekári, aby doladili znenie siedmich požiadaviek. Podľa Visolajského potrebovali ďalšie rokovanie, pretože ministerstvo im poslalo stanoviská, o ktorých ešte potrebovali diskutovať. Lekári podľa neho nepredložili nové požiadavky. Žiadali len zmeny v zákonníku práce, ktoré by sa týkali pracovných zmlúv lekárov. 

„Neprišli nové požiadavky, žiadne nové milióny eur. Stále máme osem rovnakých požiadaviek. Od začiatku sa nič nezmenilo,“ vyhlásil Visolajský. Ide podľa neho o požiadavky, na ktorých netrvajú a Igor Matovič a Eduard Heger to len zneužili, aby ukončili rokovania.

Prečítajte si tiež:

Reagoval aj na Matovičovu ponuku stabilizačného príspevku.

„Som lekár v nemocnici 17 rokov. Pán Matovič mi ponúka 27-tisíc eur. Ja osobne jeho šek odmietam. Mne ide o to, aby sme mali lepšiu nemocnicu, aby mi prišli noví kolegovia, aby sme sa lepšie postarali o pacientov. Chcem nové sestry do nemocnice, pretože ich potrebujeme. 27-tisíc pre moju osobu tomu nepomôže, chcem, aby lekárske fakulty mohli produkovať kvalitných lekárov, ktorí tu chcú pracovať,“ dodal šéf odborárov.

„Ja už niekoľko dní prosím, aby druhá strana situáciu upokojovala a nie hrotila. Žiaľ, naše prosby nepadajú na úrodnú pôdu a každá tlačovka ministra financií prináša len väčší hnev v spoločnosti a v nemocniciach a neprispieva to k dohode medzi vládou a lekármi,“ dodal.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti