Lazorová: Sestry si nemôžu dovoliť dať výpovede, ale spokojné nie sú. Matovičov príspevok nie je systémové riešenie

Prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
Prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Rokovania lekárskych odborárov s vládou stroskotali, no minister financií Igor Matovič prišiel s novým nápadom. Pre tých zdravotníkov, ktorí zostanú v nemocniciach, vyčlení stabilizačný príspevok.

Najviac by dostali atestovaní lekári. Základný príspevok by bol 10-tisíc eur plus za každý rok praxe tisíc eur. Najviac môže skúsený lekár dostať 30-tisíc eur.

Neatestovaný lekár dostane 10-tisíc eur a zdravotné sestry, sanitári a ďalší zdravotnícki pracovníci dostanú 5-tisícový príspevok.

Sestier je málo, príspevok nepomôže

K Matovičomu nápadu a celej situácii sa vyjadrila aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

„Dnes sa má situácia tak, že lekári sú na prvom mieste a ostatní zdravotnícki pracovníci sú mimo obliga, čo sa nám, samozrejme, nepáči. Ak sa pozrieme na počty zdravotníckych pracovníkov, najviac chýbajú sestry. Nevenuje sa nám dostatočná pozornosť, ale to sa nám vráti,“ konštatuje Lazorová.

Vysvetľuje aj to, že sestry nie sú schopné sa zaktivizovať na podanie výpovedí ako lekári, pretože nemajú také zázemie. „Často sú sestry živiteľky rodín, majú úvery, do takýchto aktivít nepôjdu, ale to neznamená, že sú spokojné,“ dodáva sestra.

Stabilizačný príspevok od ministra financií podľa nej udrží v systéme tie sestry, ktoré už v ňom sú. Náborový príspevok to však nie je.

„Do určitej miery to zastabilizuje počty, ktoré už v systéme máme, ale máme ich málo a nevieme prilákať absolventov ošetrovateľstva a sestry zo zahraničia späť na Slovensko,“ mieni Lazorová.

Prečítajte si tiež:

Ak lekári odídu, pocítia to aj sestry

Priebeh rokovania lekárov s vládou sa jej však nepáči. „Neviem, z akého dôvodu sa pán Visolajský v úvode rokovaní pasoval do pozície zástancu sestier. Neviem, aký mandát na to mal. V priebehu rokovaní však už vypúšťal túto tému. Nie sme v kontakte,“ dodala Lazorová s tým, že záujmy zdravotných sestier dnes neháji nikto.

Po prvom decembri podľa Lazorovej odíde časť lekárov, ktorá podala výpovede a v takom prípade bude situácia pre sestry ešte horšia.

Prečítajte si tiež:

„Pamätám si časy z roku 2011 a 2012, keď dali lekári výpovede a viac práce bolo na pleciach sestier. Nemali sme k dispozícii lekárov, bolo to veľmi stresujúce a nechceme to zažiť znova. Vyzývame preto obe strany, aby sa čím skôr dohodli, pretože aj my budeme pociťovať tú situáciu,“ vyzýva Lazorová.

Upozorňuje, že po odchode lekárov z nemocníc sa budú redukovať príjmy pacientov, ale je presvedčená, že tí, ktorí budú potrebovať akútnu starostlivosť, ju dostanú.

Pozrite si zhrnutie aktuálnej situácie v zdravotníctve (23. 11.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.