Už roky zbiera, reštauruje a vyrába pastierske nože, pozrite sa ako vyzerá práca nožiara

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už stáročia sú súčasťou našej kultúry a nadnesene by sa o nich dalo povedať, že sú to slovenské národné nože. Využívali ich pastieri už v dobách Veľkej Moravy. Pre majstra Milana Látku z Prievidze sa takzvané pastierske nože stali celoživotnou vášňou. Roky ich zbiera, reštauruje a vyrába. Hovorí, že každý nôž je preňho výzvou.

„Väčšinou ho dostávam do rúk v torzálnom stave. Ten cín je vlastne rozpadnutý, drevo vyhnité a čepieľka hrdzavá,“ opísal stav noža pred tým, ako prejde jeho rukami.

Prečítajte si tiež:

Pastiersky nôž podľa neho spoznáme podľa takzvanej „úväzovej dierky“ (na rukoväti pozn. red.). „To mali len pastieri. Dalo sa tam putko, ktoré mali stále na ruke. Nôž bol úžitkový nástroj potrebný k životu. Mohol si odrezať mäsko, bol to pracovný nástroj pri výrobe,“ vysvetlil s tým, že vďaka zaveseniu na zápästí mal pastier nôž stále poruke.

Pastierske nože sú typické svojim vyrezávaným zdobením. „Nájdete na nich hady, vtáky, rôzne slniečka a jednoduché prírodné motívy,“ povedal pán Látka a množstvo pastierskych nožov nám aj ukázal. Pozrieť si ich môžete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti