Udržte svoju záhradu v bezpečí - zatočte s burinou a škodcami

Udržte svoju záhradu v bezpečí - zatočte s burinou a škodcami
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Virrage Images

Zrejme každý záhradkár sa z času na čas dostal do situácie, kedy jeho rastliny alebo plodiny boli napadnuté, či už nepríjemnou a rýchlo sa rozrastajúcou burinou, alebo nechceným hmyzom. Zatočte so škodcami rýchlo a efektívne. Poradíme vám, ako na to.

Zatočte s burinou

Na trhu je veľa rôznych chemických pesticídov, ktoré slúžia na odstraňovanie škodcov, či už v podobe buriny, húb, drobných hlodavcov alebo hmyzu. Prípravky proti burinám označujeme pojmom herbicídy, na ošetrenie proti plesniam a hubám sa zase používajú účinné fungicídy. Je dôležité kontrolovať záhradu, či sa na nej nevyskytujú príznaky rastu neželanej vegetácie, aby ste v prípade potreby mohli prijať vhodné opatrenia.

Existujú tri hlavné spôsoby regulovania burín, a to mechanické, biologické a fyzikálne metódy. Medzi mechanické metódy patrí častejšie kosenie, používanie kosačky s nastaviteľnými nožmi alebo ručné trhanie. Medzi biologické metódy patrí vysádzanie určitých rastlín, o ktorých je známe, že dobre potláčajú burinu. Fyzikálne metódy regulácie buriny zahŕňajú odstraňovanie nadmernej vlhkosti alebo krycie plodiny.

Trápi vašu záhradu hmyz?

Insekticídy sú širokou skupinou chemických látok používaných na ničenie hmyzu. Dve hlavné oblasti, v ktorých sa insekticídy používajú, sú poľnohospodárstvo a domáce záhradkárstvo. Pri použití na plodiny sa insekticídy môžu aplikovať priamo na rastliny alebo do pôdy, v ktorej rastú. Pri použití v domácnosti sa insekticídy môžu aplikovať vo forme prachu, postrekov alebo návnad, ktoré sa môžu umiestniť okolo rastlín, alebo na miesta, kde by sa mohol zhromažďovať hmyz.

Najčastejšie sa insekticídy používajú na kontrolu hmyzu, ktorý poškodzuje plodiny či rastliny, alebo by inak mohol ublížiť ľuďom a zvieratám. Môžu mať rôzne formy vrátane kvapalín, práškov, gélov a granúl.

Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/ADragon

Typy insekticídov a ich pôsobenie

Niektoré typy insekticídov pôsobia tak, že otrávia nervový systém hmyzu, čo spôsobí jeho smrť alebo zastavenie pohybu. Iné typy sa môžu vstrebať cez vonkajšie vrstvy tela hmyzu a zabiť ho zvnútra. Všetky insekticídy by sa mali používať opatrne a len v nevyhnutných prípadoch - ak zistíte, že vám hmyz požiera rastliny, napríklad ovocné stromy alebo krásne muškáty. Ak spozorujete akékoľvek známky výskytu hmyzu, ako sú diery v listoch alebo biely pavučinový povlak, mali by ste ich ihneď ošetriť, aby ste zabránili ďalším škodám.

Zodpovedná manipulácia s pesticídmi

Vždy si prečítajte etiketu výrobku, aby ste zistili, aké množstvo prípravku je potrebné a ako dlho trvá jeho účinok. Pri manipulácii s akýmkoľvek pesticídom by ste tiež mali nosiť rukavice, aby ste pri práci náhodou neprišli do užšieho kontaktu s chemikáliami. Po jeho použití si nezabudnite umyť ruky, a to aj pri používaní ochranných rukavíc.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti