Domáce

Ako sú na tom Slováci s IQ? Zistili sme najvyššie namerané

IQ test
Zdroj: shutterstock

Otestujte sa aj vy! Organizácie Mensa usporadúva IQ testovania po celom Slovensku.

Myslíte si, že máte o koliesko viac alebo vám to dobre „páli"? Otestujte si vaše IQ už teraz. Organizácia Mensa Slovensko usporadúva ďalšie testovania pre deti i dospelých po celom Slovensku. Zisťovali sme, ako takéto testy prebiehajú a ako sú na tom Slováci s inteligenciou.

Čo je Mensa?

Je to medzinárodná spoločnosť, ktorú založili v roku 1946 v Oxforde. Svoju pobočku má aj na Slovensku. Podmienkou pre členstvo v organizácii je výsledok v teste inteligencie, ktorého hodnota musí byť nad IQ 130. Členmi Mensa sú ľudia s rôznymi názormi, ambíciami, ktorí vykonávajú svoju činnosť úplne dobrovoľne.

Zdroj: shutterstock

Testovanie IQ

Ak chcete zistiť výšku vášho IQ, dajte sa otestovať. Mensa každoročne usporadúva niekoľko testovaní po celom Slovensku. Príležitosť máte už v piatok 31. januára 2014 v Bratislave. Ďalšie testovania budú v Banskej Bystrici (3. februára), Lučenci (4. 2.) a v Košiciach (7.2.).

Aby ste zvládli test, nemusíte mať nadpriemerné vedomosti z kultúrneho, spoločenského alebo jazykového odvetvia. Ide o vyhľadávanie logických väzieb medzi grafickými symbolmi. Jedinou podmienkou je vek (minimálne 14 rokov) a poplatok za testovanie (7 alebo 10 eur).

Výsledok testovania poznajú iba dve osoby. Psychologička, ktorá testy hodnotí a samotný testujúci, ktorému príde vyrozumenie poštou. Mensa si výsledky nezaznamenáva, a teda na Slovensku neexistuje štatistika ľudí s najvyšším dosiahnutým IQ. Zistili sme však, s akým najvyšším IQ sa u nás doteraz pri testovaní stretli.

Chcete vedieť, ako taký test vyzerá? Vyskúšajte si malú vzorku TU!


Slováci a IQ

Podľa rebríčka priemerného IQ na svete je Slovensko na 29. mieste s dosiahnutým IQ 96. Podľa člena rady Mensa Miroslava Macku majú približne 2 % populácie IQ okolo 130. To znamená vysoko nadpriemerní inteligenti.

Pri zisťovaní IQ formou 40-minútových testov je možné zistiť najvyššie možné IQ 160 a viac. Takýto inteligenčný kvocient môže mať približne 1 človek zo 100-tisíc obyvateľov. Podľa psychologičky Ľubice Vrankovej, ktorá certifikované IQ testy hodnotí, máme u nás aj takéto prípady. Väčšinou ide o starších ľudí, ale nájdu sa aj výnimky v podobe tínedžerov - gymnazistov.

Psychologička sa doposiaľ stretla s najvyšším dosiahnutým IQ 168. Naopak, pri testovaní zistili aj IQ 95 (priemerná inteligencia).


Zaujímavosti z IQ testov

Zaregistrovaní testujúci sú väčšinou v testoch úspešní. Odhadom prejde testom až 75 % testovaných. To znamená, že im namerajú IQ 130 a viac a ponúknu im členstvo v organizácii Mensa. Zvyšok, 25% dosiahne nižšie IQ.

Vyššiu úspešnosť v IQ testoch majú muži ako ženy. Väčšinou ide o ľudí s vyšším vzdelaním alebo študentov. „Tí, ktorí sa prihlásia na testovanie, sú inteligentní. Cítia, že majú vyššiu mieru inteligencie a majú na to," uviedla Vranková.

Úrovne hodnôt IQ

nad 140 - totálni géniovia (asi 0,2 % populácie)

do 140 - výnimoční inteligenti

do 130 - vysoko nadpriemerní inteligenti

do 120 - nadpriemerní inteligenti

do 110 - vysoký priemer inteligencie

do 100 - priemerná inteligencia

do 90 - mierne podpriemerná inteligencia

do 80 - mierne retardovaný:

do 70 - ľahká mentálna retardácia

do 50 - stredne retardovaný:

do 20 - ťažko retardovaný

Zdroj: shutterstock
 

IQ testy nie sú 100-percentné

IQ test má 36 otázok a treba ho vždy brať s určitou rezervou. Psychologička pri hodnotení musí dbať na vek testujúceho aj rýchlosť a počet zvládnutých otázok.

Približne 5 % je tolerancia práve nameraného IQ podľa aktuálneho psychického stavu. Test je možné si zopakovať po jednom roku.


BRATISLAVA/Jana Habarová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.