Lekári: Stabilizačný príspevok od Matoviča nie je vôbec stabilizačný, počúvajte čo potrebujeme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lekári v nemocniciach si nemyslia, že stabilizačný príspevok, ktorý im minister financií ponúkol, je naozaj stabilizačný. Žiadajú systémové riešenia. Podľa analytika odborári v otázke platov premrhali šancu a ďalšie vyjednávanie bude ešte viac vyhrotené.

To, že odborári poslednú ponuku vlády odmietli, nebol podľa analytikov dobrý krok. „Tá ponuka bola dosť veľkorysá, keď sa pozrieme v akom stave sú naše verejné financie. Je to aj v porovnaní s českými platmi, ku ktorým by sa slovenské platy dorovnali a niekde aj prekročili ich úroveň. Škoda, podľa môjho názoru, že na ňu lekárski odborári nereflektovali,“ zhodnotil dianie posledný dní analytik INEKO Dušan Zachar.

A tak ponuku na zvýšenie koeficientov a percent za roky praxe minister financií zrušil. Zdravotníkov majú na poslednú chvíľu ohúriť a udržať v nemocniciach stabilizačné príspevky. 

Dušan Zachar to zaradil medzi nápady Igora Matoviča. „Neštandardný krok. Ľúbivý inštrument, ktorý môže byť pre niekoho zaujímavý, napríklad nižší zdravotnícky personál. Ide o jednorazový príspevok, čiže nie je tu garancia ďalšieho zvyšovania platov po tých troch rokoch,“ podotkol.

Prečítajte si tiež:

Podľa analytika návrh nie je domyslený a otázna je pri ňom aj administratíva. Ponuka môže medzi lekármi v nemocniciach vyvolať ešte viac hnevu. Hovorí o tom aj lekár Kristián Varga. Vláda takto podľa neho nevyrieši dlhodobé problémy v zdravotníctve, s ktorými sa v práci denne stretáva. 

„Neviem, či tým chce niekoho motivovať, alebo naštvať ešte viacej lekárov, ale zatiaľ sa im to darí. Každý, kto robí v nemocnici klinickú prácu lekára, má odslúžené hodiny nadčasov, tak si myslím, že určite neprijme takúto ponuku,“ povedal neurochirurg z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Aj on patrí medzi lekárov, ktorí podali výpoveď a ešte nevie, či od prvého decembra nastúpi.

„Je to z roka na rok, z mesiaca na mesiac horšie a horšie. Sú to také neúnosné podmienky, v ktorých sa fungovať nedá. Nedá sa poskytovať kvalitná zdravotná starostlivosť pacientom,“ podotkol. 

Prečítajte si tiež:

Lekári namiesto stabilizačného príspevku volajú po systémových riešeniach. „Počúvajte nás, manažéri v zdravotníctve. Spoznávajte to prostredie a riešte to efektívne a manažérsky, nie od stola a kozmeticky, populisticky,“ odkázala kompetentným detská lekárka Tatiana Speváková. 

Podľa analytika obe strany situáciu zbytočne vyostrujú. „Nevážia slová dvakrát, zbytočne to eskaluje konflikt a potom tá dohoda sa bude hľadať ťažšie a bude drahšia pre celú spoločnosť,“ uzavrel Dušan Zachar. Viac si pozrite v reportáži Diany Bilousovej vo videu hore.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti