Hrôzostrašné spomienky sa pripomenuli. V Prešove opäť horel 12-poschodový vežiak, dvaja mŕtvi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Prešove na Sídlisku lll vyhorel byt. Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky. Hasiči evakuovali 12-poschodový panelák. Požiar si vyžiadal dve obete.

Horieť začalo približne pred 22:00 hod. na ôsmom poschodí výškového paneláku na Prostějovskej ulici. V byte býval manželský pár s 37-ročným synom Patrikom. Práve on zalarmoval bytovku, keď zranený a popálený vybehol z bytu k susedom. 

Ľudia z nižších poschodí začali postupne vybiehať von. Tí, ktorí bývajú na vyšších poschodiach, čakali na oknách a na balkónoch na pomoc. 

Hasiči po príchode odstavili prívod plynu a vody, pretože pri požiari prasklo vodovodné potrubie. Oheň sa im podarilo dostať pod kontrolu a následne uhasiť. Okamžite začali panelák evakuovať, starším ľuďom pomáhali dostať sa zo svojich bytov. K paneláku pristavili aj hasičský evakuačný autobus, v ktorom sa ľudia mohli zohriať. Záchranári ošetrili tých, ktorí sa nadýchali dymu. 

Nešťastie má dve obete

Keď hasiči vošli do bytu, v ktorom požiar vznikol, v kuchyni pri sporáku našli na zemi ležať ženu bez známok života. Jej manžela sa ešte počas hasenia snažili z bytu dostať von a pokúsili sa ho oživiť, no ani napriek všetkej snahe sa im to žiaľ nepodarilo. Manželia mali okolo 60 rokov. Ich 37-ročný syn bol so zraneniami prevezený do nemocnice. 

Záchranka odviezla aj staršiu pani, ktorá sa nadýchala dymu. Nešťastie si tak vyžiadalo dve obete a dvoch zranených. Potvrdil to riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove Ľubomir Toďor. Čo požiar spôsobilo zatiaľ jasné nie je.

„Žiaľ, záchranári už nedokázali pomôcť dvom osobám, lekár musel konštatovať smrť. Ošetrili však ženu a muža, ktorí sa nadýchali splodín horenia. Počas transportu do nemocnice boli pri vedomí a v stabilizovanom stave,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová.

​Mimoriadna situácia

Na miesto dorazil aj novovymenovaný primátor František Oľha, ktorý je vo funkcii len druhý deň. V meste už vyhlásil mimoriadnu situáciu.

V paneláku je 72 bytov - tie zostali v noci prázdne. Ľudia tak museli prespať u príbuzných alebo známych. Tých, ktorí nemali kam ísť, ubytovali na stredoškolskom internáte na Volgogradskej ulici. Celkovo potrebovalo nocľah deväť ľudí. 

Ráno bude v bytoch vykonaná kontrola, následne vyhodnotia či sa ľudia do svojich bytov môžu vrátiť. Na miesto má doraziť aj expertízna skupina z Bratislavy, ktorá bude zisťovať príčinu požiaru. 

Prečítajte si tiež:

Po troch rokoch o ulicu ďalej

Prostějovská ulica je len približne 500 metrov od miesta, kde došlo bezmála pred troma rokmi k obrovskej tragédii. Na Mukačevskej ulici 6. decembra 2019 vybuchol v takmer na vlas rovnakom paneláku plyn. Jej obyvatelia sa tak zo sekundy na sekundu ocitli v plameňoch. 

Jeden z najtragickejších dní v histórii Slovenska si vtedy vyžiadal osem ľudských životov. Mukačevská 7 sa tak stala mementom smútku. Necelé dva týždne pred tretím výročím sa vo štvrtok v noci pridala aj Prostějovská 3.

Televízia Markíza v deň nešťastia vysielala mimoriadne Televízne noviny:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti