Milan Lučanský spáchal samovraždu, potvrdil prokurátor. Smer naďalej pokračuje v konšpiračnej teórií o vražde

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Milan Lučanský spáchal samovraždu. Vyplýva to z rozhodnutia Krajskej prokuratúry v Prešove, ktorá potvrdila rozhodnutie policajnej inšpekcie zastaviť trestné stíhanie. Advokát rodiny Lučanských stále trvá na tom, že samovražda policajného exprezidenta nebola preukázaná. Smer naďalej pokračuje v konšpiračnej teórií o vražde.

„Boli vypočutí traja poškodení, 87 výsluchov svedkov, rekonštrukcia udalostí, dve obhliadky miesta činu, jedna aj s 3D scanovacím zariadením, obhliadnutý kamerový systém, 13 znaleckých posudkov,“ informoval prokurátor Marek Švagerko.

Krajský prokurátor Pavol Matija potvrdil, že prokuratúra vylúčila cudzie zavinenie a na základe vyšetrovania zamietla sťažnosti k zastaveniu vyšetrovania zo strany Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). „Nastal následok, bolo ale vylúčené cudzie zavinenie. Pán generál bol v celé sám,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

Rovnako prokuratúra uzavrela aj otázku, či sa urobilo všetko pre záchranu Lučanského života a či niekto z pracovníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže nezanedbal svoje povinnosti. Aj toto trestné stíhanie bolo zastavené.

„Urobili sme všetko preto, aby boli objektívne vyšetrené okolnosti tejto tragickej udalosti, aby tu nevznikali zbytočné otázniky a nebola táto téma zneužívania. Poviem to na rovinu akýsi politický boj alebo trenice,“ dodal Matija.

Prečítajte si tiež:

Konšpirácie

Už od smrti Milana Lučanského koluje v éteri konšpiračná teória o tom, že bol zavraždený. V našom vysielaní sa ju dokonca pokúšal šíriť aj podpredseda Smeru Ľuboš Blaha.

„Keď zabili Milana Lučanského, lebo pani Remišová si ho potrebovala odfajknúť na svoje pexeso,“ odznelo v relácii Na telo 2. októbra, na čo sa moderátor Michal Kovačič opýtal odkiaľ má takéto informácie. „Som o tom presvedčený,“ odpovedal Ľuboš Blaha.

Podobný názor pretrváva v Smere aj po rozhodnutí prokuratúry. „My sme dostali dôkazy, ktoré nasvedčujú niečo iné. Rešpektujem to rozhodnutie ale dúfam, že v budúcnosti bude komisia, ktorá to znova vyšetrí,“ povedal Ladislav Kamenický.

Prečítajte si tiež:

Rovnako to vidí aj právny zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský, ktorý zvažuje podanie mimoriadneho opravného prostriedku. „Som toho názoru, že nebolo objektívne bez pochybností, ba dokonca ani zákonným spôsobom preukázané, že by si poranenia zo dňa 9.12. aj z iných dní a smrť spôsobil sám. Tento môj názor vychádza z dôkazov, ktoré sa v spise nachádzajú,“ uviedol.

Prokurátor však upozorňuje, že znalecké posudky dokazujú pravý opak. „Jednoznačne konštatujú, že príčinou smrti je kardiorespiračné zlyhanie po udusení obesením,“ podotkol.

Milan Lučanský sa do vyšetrovacej väzby dostal potom, čo ho obvinili z korupcie v kauze Judáš. O jeho údajnej trestnej činnosti svedčili traja svedkovia. 

Prečítajte si tiež:

Kolíková ocenila záver vyšetrovania

Na rozhodnutie prokuratúry reagoval aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Vyzval ľudí zneužívajúcich smrť bývalého policajného prezidenta, aby sa ospravedlnili vyšetrovateľom, príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, súdnym lekárom, ktorí od začiatku hovorili o samovražde.

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS) je rada, že sa nepreukázalo cudzie zavinenie.

„Je mi ľúto smrti generála Lučanského a je mi ľúto všetkých výrokov politikov a mnohých ďalších, ktorí jeho smrť zneužívali na svoje osobné účely, zviditeľnenie sa a na to, aby vyvolávali v ľuďoch neistotu, vnášali do spoločnosti nenávisť a nepravdu,“ skonštatoval Mikulec vo videu na sociálnej sieti.

Ak sa ľudia, ktorí smrť Lučanského zneužívali, neospravedlnia, svedčí to podľa neho o tom, že im išlo o vlastný prospech, nie o pravdu.

Kolíková ocenila, že takmer po dvoch rokoch je známy výsledok vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní. „Som rada, že sa krajský prokurátor jasne vyjadril, že z ničoho nevyplýva z daného vyšetrovania, že by za úmrtím obvineného generála Lučanského bolo niečo iné ako samovražda,“ uviedla. Viac si pozrie v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti