Hoax týždňa: Oslobodení Ukrajinci vulgárne vynadali Zelenskému z okna

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa tentoraz venovali falošným videám z oslobodeného Chersonu na Ukrajine. V paralelnom svete internetu mali veľký úspech.

Moderátorka Gabriela Kajtárova pozvala do relácie Hoax týždňa tradične trojicu odborníkov. Zhovárala sa s Miroslavou Sawaris z Kancelárie Bezpečnostnej rady SR, overovateľom faktov pre AFP Robertom Barcom a fotoreportérom Jurajom Mravcom ml., ktorý sa z Chersonu vracal práve v čase nahrávania relácie.

Tento týždeň sme do Hoaxu týždňa vybrali videá, ktoré mali v paralelnom svete internetu veľký úspech. Obe sú z oslobodeného Chersonu, obe vyzerajú dôveryhodne. No obe sú hoax.

Prvé video obletelo naozaj všetky dezinformačné skupiny a stránky. Aj moderátorka priznala, že si sama pôvodne myslela, že bude pravé. Na záberoch vidieť, ako na prezidenta Volodymyra Zelenského počas návštevy oslobodeného Chersonu niekto vulgárne kričí z okna.

„Video je naozaj autentické a zachytáva Zelenského v Chersone. No bolo zmanipulované, lebo doň pridali iný zvuk v pozadí. Ruské vulgarizmy, ktoré mala rodina z balkóna kričať na prezidenta, pochádzajú z roku 2008,“ priblížil Robert Barca.

Prečítajte si tiež:

Podľa slov Miroslavy Sawaris musí dezinformačná scéna prekryť tento katastrofálny neúspech Ruska. „Namiesto trojdňovej operácie teraz vidíme, že po deviatich mesiacoch Ukrajina oslobodila približne polovicu okupovaného územia. Stiahnutie sa z Chersonu pre ňu bolo výrazným víťazstvom,“ uviedla.

Juraj Mravec opísal, čo v Chersone videl na vlastné oči. „Bol som svedkom veľmi ťažkej situácie. Mesto je bez elektriny, plynu aj vody. Všetko je zatvorené a ľudia sú odkázaní na humanitárnu pomoc. Námestie, kde stál aj Zelenskyj, je stále plné ľudí. Snažia sa dostať sa k pomoci,“ povedal.

Aj druhé video, ktoré sme si ukázali v relácii, je z Chersonu. Ide o muža, ktorý sa objavil hneď v niekoľkých reportážach. Rozpráva, aký je šťastný, že sú Rusi preč. Napriek tomu, že v meste nie je elektrina a voda.

Proruské weby však šíria teóriu, že to vôbec nie je bežný obyvateľ, ale príslušník ukrajinskej Národnej gardy, ktorý sem prišiel z Kyjeva robiť čistky.

Viac sa dozviete v najnovšom vydaní relácie, ktoré si môžete pozrieť vyššie.

Pozrite si aj predchádzajúce vydanie Hoaxu týždňa z 18. novembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti