Kým štátne zariadenia čaká kolaps, Penta ukázala svoju novú nemocnicu. Pozrite sa, ako to v nej vyzerá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Penta ukázala novú nemocnicu v čase, keď hrozí, že zo štátnych zariadení odíde 2100 lekárov a nebude mať kto vykonávať plánované operácie. Súkromník tvrdí, že prilákal aj zdravotníkov zo zahraničia. Nemocnica Bory je skolaudovaná a v marci budúceho roka plánuje otvoriť svoje brány pre pacientov.

Pôjde o koncovú nemocnicu, v ktorej sa budú vykonávať takmer všetky štandardné zdravotnícke zákroky a vyšetrenia.

Konečným cieľom je, aby v nej pracovalo 1500 zamestnancov vrátane 322 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotných pracovníkov a takmer tri stovky administratívnych pracovníkov.

Generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka odmieta, že budú štátnym nemocniciam „kradnúť“ lekárov a sestry.

Priblížil, že zatiaľ sa im prihlásili zdravotníci z iných nemocníc zo siete Svet zdravia, ktoré tiež spadajú pod Pentu, alebo zdravotníci vracajúci sa zo zahraničia, či takí, ktorí pre nespokojnosť so slovenským zdravotníctvom odišli zo systému a pracujú na iných pozíciách.

Lopatka sa vyjadril aj k súčasnému štrajku lekárov. „Anarchia prináša úpadok,“ skonštatoval so slovami, že pre slovenské zdravotníctvo je súčasná situácia zlá, ale odmieta, že by lekárov vo výpovediach lákali do novej nemocnice.

Na Slovensko sa vrátili po rokoch v zahraničí

Vo vedúcich pozíciách budú pracovať aj odborníčky, ktoré po niekoľkých rokoch prichádzajú zo zahraničia.

Po 27 rokoch sa z Rakúska vracia Zuzana Norovská, ktorá bude manažérkou ošetrovateľstva pre program Žena a dieťa. „Kvalitné vzdelanie som získala na Slovensku a som zaň vďačná. Táto nemocnica ma oslovila konceptom,“ odpovedala Norovská na otázku, prečo sa vracia do slovenského zdravotníctva.

Po siedmich rokoch sa z USA vracia aj epidemiologička Tatiana Izakovič. Na Slovensko sa aj s manželom vracia kvôli rodine.

Nemocnica sľubuje, že jedným z hlavných benefitov pre sestry bude, že budú mať viac času na pacienta. Pomôžu im v tom inovácie a moderné technológie ako centrálna prípravovňa liekov či potrubná pošta.

Vybavovanie prevádzkových záležitostí nebude starosť sestier, ale personálu na to prijatého. 

Najväčšia operačná sála v nemocnici. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Zmluvu s VŠZP ešte nemajú

Nemocnica bude zazmluvnená so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union. So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) absolvovali len jedno stretnutie, na ktorom im zástupcovia poisťovne povedali, že s nimi budú pokračovať v rokovaniach, až keď získajú všetky povolenia.

Tie by mali dostať do konca roka, najneskôr v januári budúceho roka. V marci však už plánujú objednávať prvých pacientov.

Poistenci zazmluvnených poisťovní budú mať všetky výkony a vyšetrenia hradené poisťovňou. 

Prečítajte si tiež:

Riaditeľ Lopatka nepotvrdil, že so štátom rokuje o odkúpení nemocnice. Hovorí, že z dlhodobého hľadiska nezáleží na tom, kto bude nemocnicu vlastniť.

V nemocnici bude zabezpečených šesť základných programov: žena a dieťa, ortopedicko-traumatologický program, neurovaskulárny program, program porúch metabolizmu a trávenia, onkologický program a kardiovaskulárny program.

Budú v nej dva lineárne urýchľovače, dve magnetické rezonancie, päť CT prístrojov, 28 ultrazvukov, 80 liekových chladničiek, 300 monitorov vitálnych funkcií a 400 infúznych púmp a dávkovačov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti