Miroslav Rác roky komponuje na počesť obetí koncentračných táborov, stal sa dvorným skladateľom múzea v Osvienčime

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pochádza z muzikantskej rodiny, no v hudbe si vybral vlastnú cestu. Komponuje na počesť a pamiatku všetkých obetí koncentračných táborov, aj tých, ktorí ich prežili. Klavirista Miroslav Rác z Levíc chce svojou tvorbou zvýšiť povedomie o holokauste a najmä, o Rómskom holokauste, o ktorom sa hovorí len málo.

Dňa 26. novembra 1935 bolo vydané doplnenie Norimberských zákonov, ktoré Rómov označilo, rovnako ako Židov, za nepriateľov rasovo čistého štátu. Miroslav zložil hudbu k viacerým dokumentárnym filmom s touto tematikou a stal sa dvorným skladateľom múzea Auschwitz Birkenau v Osvienčime.

Rodina Miroslava Ráca bola počas druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch. Mnohí z nich zahynuli. „Môj starý otec prežil koncentračný tábor v Dubnici nad Váhom,“ povedal s tým, že Rómsky holokaust si vybral ako svoje životné poslanie. 

Prečítajte si tiež:

Tvoriť na túto tému začal v roku 2012. Prvýkrát predstavil svoje diela v poľskom Krakove na medzinárodnej konferencii, ktorá bola venovaná Rómskemu holokaustu. „Ono to prišlo samé, vôbec som na to netlačil, dával som tomu voľný priebeh. Prišlo to, zrodilo sa to a dal som to zo svojho srdca,“ povedal klavirista.

„Je veľmi dôležité pamätať a nezabudnúť, lebo aj v dnešnej dobe vidíme, ako sa ľudia k sebe správajú. Vidíme ako narastá fašizmus a extrémizmus v našej spoločnosti. Je veľmi dôležité šíriť toto posolstvo - akoukoľvek formou - či už hudobnou, alebo prednáškami. Stále si to musíme pripomínať,“ dodal Miroslav Rác. Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti