Syn obetí požiaru v Prešove sa plamene snažil uhasiť, rodičom už nedokázal pomôcť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Patrik (37) v noci zo štvrtka na piatok prišiel o to najcennejšie - o domov a najmä o oboch rodičov. Keď plamene zachvátili ich byt na Prostějovskej ulici v Prešove, bola už noc.

„Hovoril, že on sa prebral, keď už horel byt a už do polovice bol zadymený,“ povedala nám jedna z obyvateliek paneláku. „Hovoril mi - ujo, mama a otec sú tam, už som im nemohol pomôcť,“ doplnil ďalší.

Patrik sa najskôr pokúsil uhasiť požiar a svojim rodičom pomôcť dostať sa z bytu, no plamene už vyrástli do takých rozmerov, že zvládnuť to sám nemal šancu. Zranený a popálený preto utekal k susedom.

Prečítajte si tiež:

Viacerí ľudia v tom čase už volali hasičov a ponáhľali sa preč. „Natiahli sme na seba čo sa dalo a utekali sme von,“ opísal situáciu pán z Prostějovskej 3.

„Pokiaľ prišli záchranné zložky, tak niektorí vyšli von, ale ďalší zostali zo strachu dnu,“ spomína na osudnú noc bytový dôverník Jozef Demčák. Hustý čierny dym sa totiž v horných poschodiach začal šíriť po chodbách a dostával sa aj do bytov. 

To ľuďom okamžite pripomenulo tragédiu spred takmer troch rokov, ktorá sa udiala na Mukačevskej ulici v Prešove, len pár stoviek metrov od tohto paneláku. Báli sa byty opustiť. Čakali, že ich hasiči budú evakuovať pomocou vysokozdvižnej plošiny.

Prečítajte si tiež:

Viac ako 200 ľudí

„Tých, čo boli hore sme nechali v bytoch s tým, že jedno družstvo stále operovalo na horných poschodiach a druhé družstvo uhasilo požiar,“ opísal záchrannú akciu riaditeľ OR HaZZ Prešov Ľubomír Toďor. 

Po uhasení bytu starších ľudí, ktorí sa z bytov nevedeli dostať von, vyviedli hasiči, policajti i záchranári. Zo 72 bytov evakuovali viac ako dvesto ľudí.

Hasiči potom potvrdili najhoršie obavy - v zhorenom byte našli dve telá. Tibor mal 60 rokov a jeho manželka bola o dva roky mladšia. „Jeden človek bol z bytu vynesený počas hasebných prác a oživovaný, no neúspešne. Ďalšiu obeť sme našli v kuchyni vedľa sporáka,“ potvrdil Ľubomír Toďor. 

Záchranári s popáleninami do nemocnice odviezli ich syna a staršiu pani, ktorá sa nadýchala dymu. Väčšina obyvateľov bytovky prespala u príbuzných. Deviatich mesto ubytovalo na neďalekom internáte.

Experti už zisťujú príčinu

Bytovka tak zostala v noci prázdna. Ráno začali byty kontrolovať. Ľudí tam pustili len pre nevyhnutné veci. „Z mrazáku sme si nejaké veci zobrali, aby sme to zachránili, lebo vypli elektrinu,“ povedala jedna z obyvateliek.

„Máme sprevádzkované kúrenie aj teplú a studenú vodu - tam, kde sú neporušené stupačky, kde sa to dalo,“ informovala námestníčka Bytového družstva Jana Zálepová.

Na miesto už dorazil aj statik Jozef Polák. Ten nariadil požiarom poškodené panely spevniť. „Nad kuchyňou, chodbou, nad jedným traktom,“ vysvetlil.

Prečítajte si tiež:

Novozvolený primátor Prešova František Oľha k bytovke prišiel hneď v noci. V meste okamžite vyhlásil mimoriadnu situáciu. „Musíme vypracovať projektovú dokumentáciu a stabilizovať podperami celý strop,“ dodal.

Obyvatelia bytov sa budú môcť domov postupne vracať až po revíziách všetkých sietí. Trvať to môže aj niekoľko dní. Viac z miesta nešťastia si môžete pozrieť v reportáži Martina Jedináka vo videu hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti