Nemajú vodu, teplo ani svetlo, Ukrajina postupne mrzne. Slovensko už chystá pomoc

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výpadky elektriny, tepla, či pitnej vody vyháňajú za hranice ďalších Ukrajincov. Utečenecké tábory najmä na východe krajiny už hlásia plné kapacity.

Oxana musela s rodinou utiecť z Ukrajiny. Nie však pre vojnu, ale pre neznesiteľný život bez tepla, svetla a vody. „Nemáme svetlo, nemáme vodu. Ľudia pijú hrdzavú vodu, nemáme nič,“ opísala situáciu na Ukrajine. 

Podobne na tom je aj Tatiana, ktorá na Slovensko utiekla so Záporožia. „Svetlo, teplo, voda. Tí, ktorí tam zostali veria, že sa situácia zlepší,“ povedala.

Prečítajte si tiež:

Podľa koordinátorky v utečeneckom centre v Košiciach začínajú pociťovať nápor práve s blížiacou sa zimou. „Chcú naozaj prečkať len to najhoršie obdobie, keď bude zima a nepotrebujú ubytovanie ani školy pre deti, len vydržať v teple, aby sa potom mohli vrátiť,“ vysvetlila.

Náš východný sused bezpodmienečne potrebuje čo najskôr humanitárnu pomoc. Odborníci sa zhodujú, že najdôležitejšie sú výhrevné telesá, či energetické agregáty. „Ukrajina je zmobilizovaná, nemyslím len vojensky, ale aj morálne a ekonomicky. Vidíme, že veľmi rýchlo odstraňujú havárie, ktoré sú spôsobené bombardovaním,“ poznamenal generál vo výslužbe Pavel Macko.

Prečítajte si tiež:

Slovensko už pripravuje pomoc

Aj naša krajina sa už pripravuje na poskytnutie pomoci. Na ťahu je ministerstvo vnútra. „Sekcia krízového riadenia ministerstva už v uplynulých dňoch poslala na Ukrajinu napríklad generátory, takisto je aktívny aj humanitárny hub v Haniske pri Košiciach,“ uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová s tým, že prebieha aj obstarávanie, na základe ktorého poskytneme Ukrajine paplóny, vankúše, plachty, posteľnú bielizeň, ale napríklad aj elektrocentrály.

Štátna pomoc je však zatiaľ podľa generála Macka pomalá. Dôvodom je to, že obstarávania trvajú príliš dlho a Ukrajina nemá s pritužujúcou zimou čas vyčkávať. „Tie mechanizmy sú veľmi zložité. Ministerstvo by mohlo pomôcť s organizáciou a distribúciou, ale treba dať priestor aj firmám a mimovládnym organizáciám.

Prečítajte si tiež:

Iniciatíva Mier Ukrajine sa snaží upriamiť pozornosť verejnosti na humanitárnu krízu vyvolanú agresívnou vojnou. Poslednú noc preto strávili na ulici pred Ruskou ambasádou v Bratislave. Aj napriek tomu, že pršalo a mrzlo, ľudia spali na korbe nákladiaka. Zohrievalo ich len horiace drevo v sude.

Dá sa očakávať, že ak sa situácia nezlepší, budú pribúdať ďalší utečenci aj na území Slovenska. Kompetentní preto volajú po Európskych riešeniach. O aké konkrétne ide si pozrite v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti