Prevádzať utečencov sa nevyplatí, mladík skončil za mrežami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jeden z prvých trestov za prevádzačstvo u nás. V Trenčíne odsúdili 21-ročného mladíka z Ukrajiny na nepodmienečný trest pretože sa pokúšal previesť z Maďarska cez Slovensko 30 migrantov. Neďaleko Trenčína ho však chytili.

Mladý Ukrajinec chcel v lete do Nemecka previesť 30 migrantov prevažne zo Sýrie. Na Považí mu však vystavili stopku a tak skončil v putách polície.

„V úmysle získať pre seba finančnú výhodu umožnil nedovolené prekročenie štátnej hranice Slovenskej republiky a čin spáchal závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách, čim spáchal zločin prevádzačstva,“ uviedol prokurátor.

Obžalovaný Pavol Boichuk od začiatku spolupracuje s políciou. K činu sa priznal, čím si znížil trest o tretinu. „Veľmi mi je ľúto, čo sa stalo, čo som spravil. Keby sa dal čas vrátiť späť, v živote by som už nič také nespravil,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Zdá sa, že aj v tomto prípade je mladík skôr zneužitý. Podľa obhajcu Martina Bránika len reagoval na zverejnený inzerát s vidinou dobre zarobených peňazí.

„Všetko to bolo cez online WhatsApp, respektíve Facebook, po komunikácii s nejakou osobou, ktorú v živote nevidel. Takže bol prosto nejakým spôsobom zavedený možnosťou zárobku, ale hovorím, reálne žiaden majetkový prospech z toho nemal,“ vysvetlil advokát obžalovaného.

Najviac prevádzačov zadržali v Českej republike a práve Ukrajinci tvoria najväčšie percento. Sú však medzi nimi zneužití a oklamaní ľudia, ktorí sa v ťažkých časoch snažia si len privyrobiť.

Prečítajte si tiež:

„Je faktom to, že toto on nezinscenoval. Bol použitý, ako mladá osoba, nejakou treťou osobou, nejakým organizátorom, o ktorom ani my nevieme, ani ho v podstate nepozná,“ bránil Bránik svojho klienta.

Všetky dôkazy však hovoria jasne v jeho neprospech a sudca bol nekompromisný. Za prevádzačstvo mu na Slovensku hrozilo, že strávi za mrežami sedem až desať rokov. Nakoniec ho sudca poslal za mreže na štyri roky a osem mesiacov.

„Nenamietali sme skutok ako taký. Aktuálne nie sme spokojní s výrokom o treste a preto budeme zvažovať odvolací prostriedok,“ dodal obhajca.

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Obidve strany si ponechali zákonnú lehotu na rozmyslenie o podaní odvolania. Viac v reportáži vo videu hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.