Rodičia si od nového roka priplatia za školské obedy. Niekde až 20 eur mesačne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Môžu zaplatiť 10, ale aj 20 eur mesačne navyše. Mestá a obce v týchto týždňoch rozhodujú o tom, koľko si rodičia od nového roka priplatia za školské obedy. Ministerstvo síce vydalo novú tabuľku, no v konečnom dôsledku o tom, za koľko sa bude variť, rozhodnú samosprávy. Niekde okrem samotných obedov  pôjdu hore aj režijné poplatky pre jedálne.

V základnej škole v Nových Zámkoch doteraz varili obed pre deti za niečo málo nad 1 euro. Od januára sa budú riadiť novým výmerom rezortu školstva, ktorý po vyše troch rokoch pre obrovskú infláciu zdvihne ceny. Podľa dohody riaditeľov s mestom by sa mala cena navýšiť o 35, respektíve 20 centov za obed – podľa toho či varia obed pre žiaka na prvom alebo druhom stupni.

Prečítajte si tiež:

​Rezort školstva po novom dáva na výber až 5 finančných pásiem, v ktorých sa školy či škôlky môžu pri varení hýbať. Návrh škôl by mali väčšinou ešte do konca tohto roka schváliť mestskí či miestni poslanci.  

Rozdiel v tom, koľko zaplatíte za obed školáka v najlacnejšom a naopak, v najdrahšom pásme, môže byť aj takmer jedno euro. Samosprávy sa rozhodujú aj podľa toho, ako draho vedia v danom regióne nakúpiť potraviny.

V Nových Zámkoch napríklad ostávajú v dvojke, tak ako doteraz. Zisťovali sme aj ako to vyzerá v iných mestách. V Trenčíne napríklad zvažujú nakupovať o stupeň drahšie. V bratislavskom Novom meste sú v hre obe možnosti. Všetky ale znamenajú zdraženie oproti súčasnosti.

Pre niektorých rodičov sa poplatky v jedálni na budúci rok navýšia nielen o cenu samotných obedov, ale aj o režijné náklady, v ktorých prispievajú zriaďovateľom na mzdy kuchárok či energie na varenie.

Na budúci rok sa očakáva, že inflácia ešte viac naberie obrátky, januárové zdraženie obedov teda nemusí byť posledné. Školy pripúšťajú, že už počas roka sa možno budú musieť posunúť do drahšieho pásma na nákup potravín.

Viac vo videu hore

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti