Posypová soľ výrazne zdražela. Niektoré mestá budú preto možno soliť menej

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zima sa ohlasuje a cestári sú v pohotovosti. Mestá a obce hlásia, že sú pripravené, no starosti im robí výrazné zdraženie posypovej soli. Niekde budú preto možno soliť menej ako minulý rok.

Soľ nad zlato. To tento rok platí aj pri zimnej údržbe ciest. Ceny išli strmo hore v celej Európe. Značná časť cestárskej soli sa totiž vyrábala aj v Bielorusku a na Ukrajine.

Napríklad žilinská samospráva ešte v minulom rok nakupovala posypovú soľ na cesty za 70 EUR za tonu, tento rok sú nad 150 eurami. Na najväčšom slovenskom sídlisku bola taká minulý rok, ale ani oni sa nevyhli zdražovaniu.

Petržalka minulý rok kupovala bežnú soľ za 150 eur, teraz je už cena nad 200.

Keď cena kolíše a je prakticky nemožné ju predpovedať,  je podľa cestárov ťažké sa na to vôbec pripraviť.

Prečítajte si tiež:

​V prípade miest, ktoré musia používať viac typov soli napríklad kvôli blízkosti trávnikov, či stromov ceny narástli ešte výraznejšie. V Bratislave používajú na chodníky špeciálnu soľ – hydroxid horečnatý.

Jej cena sa pohybuje okolo 510 EUR za tonu.

Zimná údržba sa už začala na Orave, či Liptove. Tam priznávajú, že náklady na tohtoročnú prevádzku budú vyššie o desiatky percent, no sú pripravení.

Z teplejších zím v posledných rokoch ťažia mestá v nížinách. I napriek tomu však napríklad bratislavská mestská časť Petržalka spotrebuje stovky ton posypovej soli – nielen na hlavné ťahy.

Viac vo videu hore

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti