Usvedčiť niekoho z prenasledovania je u nás ťažšie, ako sa môže zdať, našli sme slabinu našich zákonov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prípad mladíka, ktorý v Bratislave sledoval známe osobnosti, ukázal vážnu slabinu nášho systému. Obetí je viac, no nie pri všetkých spáchal trestný čin. V paragrafe, cez ktorý ho obvinili, sa píše, že páchateľ musí objekt záujmu sledovať dlhodobo. Navyše, ak sa zistí, že bol v tom čase nepríčetný, môže sa to opakovať.

Medzi obeťami dnes už obvineného stalkera je aj speváčka Marcella Molnárová. Sledoval ju niekoľko hodín. Najprv sa zdal milý, aj slušne pozdravil.

„Prišla električka, nastúpila som a v tú ranu on zastavil tú električku a on sa ma spýtal, či s dotyčným nechcem niečo mať, že by prejavil záujem. Som mu povedala, že prosím vás pekne, vystúpte a nechajte ma odísť,“ opísala speváčka svoju skúsenosť so stalkerom.

Prečítajte si tiež:

V ten deň si ho však o pár hodín všimla znova. Sledoval ju v podniku, aj na stretnutí s kamarátkou. „Vysvetlila som mu - viete o tom, že robíte niečo, čo nie je správne? A on povedal - áno, ja viem a ja pôjdem preč - ale on nedokázal odísť. My nevieme, odkiaľ je od toho stalkovania po čin. Pretože vyšetrovatelia vám povedia, že nenaplnil skutkovú podstatu trestného činu,“ podotkla Molnárová.

Nebezpečné prenasledovanie je totiž definované tak, že sa to musí diať dlhodobo a nielen niekoľko hodín. „Čiže nie každé jednorazové je trestným činom v súčasnosti, nie je to tak,“ objasnila prokurátorka bratislavskej Krajskej prokuratúry Zita Mastráková. 

Mladík je obvinený len v prípadoch, keď obete sledoval dlhšie. „U nás je veľmi benevolentný ten prístup k človeku, ktorý to robí. Toto by sa jednoducho malo zmeniť,“ dodala Molnárová.

Prečítajte si tiež:

Mladíka speváčka nahlásila a vzali ho na psychiatriu. Keď na neho upozornili viacerí, zadržali ho a obvinili. Momentálne je vo väzbe, aby nepokračoval v trestnej činnosti. Ak ale znalec skonštatuje, že v čase páchania skutkov bol nepríčetný, musia stíhanie zastaviť a pustiť ho. Na tento problém upozornil nedávno aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Žiada zmenu a posilniť právomoci. 

Minister spravodlivosti Viliam Karas tvrdí, že túto iniciatívu evidujú. „Rovnako to evidujeme aj z praxe tieto situácie. Bude to predmetom zmien v legislatíve, ktoré pripravujeme, čiže sa na to pozrie odborná komisia,“ uviedol. 

Prečítajte si tiež:

Prípadov podozrivých, ktorí môžu mať duševný problém, je však za ostatné obdobie viac. „Veď sme to videli. Jeho prepustili a urobil to v toľkých prípadoch. On sa vôbec ničoho nebojí. Potom išla celá séria. On sa vôbec nezľakol štátnej moci ani zákona,“ uzavrela speváčka Marcella Molnárová. Viac si pozrite vo videu hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti