Vyšetrovanie kauzy Súmrak vrcholí. Obvinení môžu nahliadnuť do spisu, na NAKA v Nitre prišiel iba Gašpar

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tibor Gašpar sa objavil na NAKA v Nitre. Obvinení z kauzy Súmrak si majú preštudovať spis, lebo vyšetrovanie je v záverečnej fáze.

Polícia viní Roberta Fica, že bol hlavou zločineckej skupiny, ktorej cieľom bola údajne diskreditácia politických oponentov.

Niekdajšie špičky štátu obvinili ešte v apríli. Robert Fico viackrát zopakoval, že uzneseniu nerozumie, a tak nevie, proti čomu sa má brániť.

Vyšetrovanie už raz v závere bolo, no ručnú brzdu zatiahol prokurátor, a to pre procesnú chybu. Vyšetrovatelia tak doplnili dokazovanie, vypočuli svedkov aj obvinených. Spravili aj previerku výpovedí na úrade vlády, kde sa politici s funkcionármi údajne stretávali a pripravovali diskreditácie oponentov.

​Teraz znova vyšetrovanie finišuje, a tak si môžu obvinení preštudovať spis.

Prečítajte si tiež:

Vyšetrovateľ oznámil, že priebeh úkonu bude trvať šesť dní – tri dni v tomto týždni, tri dni v budúcom týždni.

Bývalý policajný prezident je v tomto prípade obvinený, že mal vyzradiť daňové či bankové tajomstvo. Týka sa to Andreja Kisku a Igora Matoviča.

„Požadujem od začiatku vyšetrovania doplňujúce informácie a stále som ich nedostal. Ja mám konkrétne problém s tým, že neviem, aké bankové tajomstvo som mal prezrádzať a zisťovať,“ uviedol exšéf polície.

Rovnaký paragraf má na krku aj Norbert Bödör či Robert Kaliňák. Bývalého ministra vnútra zaradili vyšetrovatelia tiež na najvyššie poschodie zločineckej skupiny. Niekoľko týždňov bol aj vo väzbe.

Obvinení vinu popierajú a spochybňujú kľúčových svedkov. Robert Fico aj Robert Kaliňák požiadali vyšetrovateľa o zmenu termínu na preštudovanie spisu. Prvý preto, lebo rokuje parlament, druhý pre obhajobu klienta v inej kauze. Vyšetrovateľ však so zmenou termínu nesúhlasil.

„Máme právo, ktoré chceme využiť, a on nám ho neumožňuje. Dáva to na časy, keď vie, že my nemôžeme, lebo je to verejne známe. Toto boli veci dopredu známe. Výkon poslaneckého mandátu nie je možné obmedziť. Keď to nechce urobiť, tak je to iba strach. Čoho sa boja, paragrafu 363? Keď je to dobre spracované, tak to nemôže zastaviť generálny prokurátor,“ komentoval Robert Kaliňák. Navyše tvrdí, že stále neukončil svoju výpoveď ako obvinený.

Norbert Bödör nám na správu, či si pôjde preštudovať spis, odpovedal až po uzávierke Televíznych novín. Uviedol, že na preštudovaní sa nevie zúčastniť, keďže má skorší termín iného preštudovania v inej veci.

Keď si spis preštudujú, prípad pôjde prokurátorovi, ktorý rozhodne o tom, či podá obžalobu na súd.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.