Najvyšší súd rozhodol: Rudolf Kusý bude stíhaný na slobode

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý bude stíhaný na slobode, rozhodol Najvyšší súd (NS) SR.

NS zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predošlému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý Kusého do väzby nevzal.

Obvinený exstarosta veril, že ho Najvyšší súd ponechá na slobode. Uviedol, že za toto rozhodnutie je „pochopiteľne vďačný“. Jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková považuje rozhodnutie súdu za spravodlivé. Prípad nechcela bližšie komentovať.

„Nebudeme rozoberať skutkový stav. Je pred nami vyšetrovanie, ktoré do tohto času nebolo vykonané náležitým spôsobom. Po vznesení obvinenia neboli vypočutí kľúčoví svedkovia,“ zdôraznila.

Prokurátor ÚŠP akceptuje rozhodnutie sťažnostného súdu, ktorý nevidel dôvody na väzobné stíhanie obvineného. „Máme celkom jednoznačné vyjadrenie súdu k tomu, že skutok, ktorý je predmetom vzneseného obvinenia, sa stal,“ podotkol.

Úplatok za podpis

Exstarostu zadržali predminulý týždeň počas akcie Development. Vyšetrovateľ NAKA ho viní z toho, že si mal za vydanie územného rozhodnutia vypýtať 150-tisícový úplatok.

Úplatok sa mal týkať výstavby dvoch bytoviek na bratislavských Kramároch. Proti bytovke pritom kampaňoval Rudolf Kusý ešte v lete. Bol za to, aby na mieste postavili aj škôlku.

Za podpis si mal vypýtať úplatok. Podozrenie z korupcie exstarostu Kusého je odôvodnené, tvrdil súd.

Pár mesiacov na to si už mal za územné rozhodnutie vypýtať cez sprostredkovateľov 150-tisíc eur. Podľa informácií Hospodárskych novín mal úplatok vybavovať aj Matej Žiliak, niekdajší politik SDKÚ. Pracovať mal aj na Kusého primátorskej kampani. Kusý za jeho svedectvom vidí aj pomstu.

Po vznesení obvinenia sa vzdal funkcie starostu bratislavského Nového Mesta. Urobil tak krátko pred koncom funkčného obdobia.

Pozrite si aj nedávnu reportáž o tom, prečo Rudolfa Kusého nevzal špeciál do väzby:

Správu budeme aktualizovať.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti