Domáce

Výstraha pred vetrom na Slovensku: Platí až do víkendu

Zima, vietor, sneh, počasie
Zdroj: shutterstock

Pozrite si zjazdnosť ciest.

Na horách vo veľkej časti Slovenska fúka silný vietor, fúkať bude do soboty 1. februára. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred ním varuje vo forme výstrahy prvého stupňa.

Vietor by mal dosahovať v nárazoch rýchlosť 20 až 25 metrov za sekundu. V Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Trnavskom kraji je veterno už teraz, no v Nitrianskom a Žilinskom kraji začne fúkať až večer, v kraji Košickom a Prešovskom o 22.00 h.

V piatok bude fúkať celý deň, v sobotu by mal vietor ustať v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji o 18.00 h, v Košickom a Prešovskom kraji o 20.00 h a v Banskobystrickom, Trenčianskom a Žilinskom kraji o 22.00 h. Ľudia by si mali dávať pri silnom vetre pri rôznych aktivitách pozor, predstavuje potenciálne nebezpečenstvo.

Zdroj: shutterstock

Zjazdnosť ciest

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký, miestami mokrý.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné. Povrch vozoviek na západnom Slovensku je vlhký až mokrý, na ostatom území je mokrý alebo pokrytý vrstvou kašovitého snehu do 1-2cm a v hornatejších oblastiach je povrch vozoviek pokrytý vrstvou utlačeného snehu do 1-3 cm.

Horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je mokrý, okrem HP Besník, Šturec, Čertovica, Súľová, Vernár, Látky-Prašivá, Grajnár, Ďurďošík, Dargov, Podspády a Chorepa, ktorých povrch vozoviek je pokrytý vrstvou kašovitého snehu do 1-2cm, na HP Herlianske Sedlo do 5-10cm. HP Klenov, Hriňová, Cukmantel, Donovaly, Zbojská, Fačkov a Huty majú na vozovke vrstvu utlačeného snehu do 2cm.

Upozornenie pre vodičov

Hmla s dohľadnosťou do 100 m sa tvorí v okolí Sedla Besník. Na HP Šturec hrozí nebezpečenstvo padania skál na vozovku!

Pre vozidlá dlhšie ako 10 m je po celú zimnú sezónu uzatvorený úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

BRATISLAVA/SITA, JH

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.