Napriek dohode vládne neistota. Lekári ešte výpovede nestiahli, na ťahu je parlament

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hoci si podali ruky a dohodli sa, nemocnice aj pacienti stále zostávajú prakticky v neistote. Lekári výpovede stiahnu, až keď dohodnuté zmeny prejdú parlamentom a po podpise memoranda. Musí sa tak stať v superrýchlom čase.

Vláda sa s lekármi dohodla v sobotu, teda štyri dni pred ochromením zdravotníctva. Stálo to na platoch. Odborári prišli na ministerstvo veci riešiť aj v pondelok.

Podľa predseda Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského ešte musia doladiť zákonné zmeny, ktoré treba ešte spraviť v parlamente. Okrem toho aj dohodu o nových pracovných zmluvách, pre tých, ktorí podali výpovede, aby ich mohli na základe nových stiahnuť.

Rezort zdravotníctva hovorí, že aktuálne dokončuje jednotlivé dokumenty, či už pracovné zmluvy alebo memorandum. Kedy by sa malo podpisovať ešte povedať nevedia.

Výpovede ešte lekári sťahovať nezačali. Podľa šéfa odborárov to urobia naraz. Podľa našich informácií v pondelok nemocnice od ministerstva dostali pokyn, aby ešte vytrvali v krízovom režime, ktorý si naplánovali.

Výbor nebol uznášaniaschopný

Dohodnuté veci sa mali preberať aj na zdravotníckom výbore – najskôr sa malo začať s rozpočtom, výbor však nebol uznášaniaschopný. Podľa Igora Pramuka, viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska, je to škandalózne.

Prečítajte si tiež:

​Minister zdravotníctva dohodnuté zmeny vo výbore ešte nepredstavil, urobiť tak má v utorok.

Parlament má teraz na schválenie zmien maximálne dva dni, inak vo štvrtok už lekári neprídu do práce. Premiér verí, že memorandum podpíšu najneskôr v stredu večer.

Celú reportáž aj s vyjadreniam zainteresovaných strán si môžete pozrieť vo videu v článku hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti