Železničná zastávka na znamenie v obci na Orave vyvolala otázky. Zastavenie vlaku môže byť nebezpečné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak ho nezastavia, už im nezastane. Nový grafikon železničnej spoločnosti priniesol obyvateľom Sedliackej Dubovej na Orave vlakovú zastávku na znamenie.

Obec sa domnieva, že v ich prípade je takéto riešenie nezmysel, ktorý neušetrí ani čas a pravdepodobne ani peniaze. Obci s 550 obyvateľmi nepomohli sťažnosti ani petícia.

Cestujúci bude musieť ísť na perón a robiť tu pohyb, aby rušňovodič videl, že má zastaviť. Je však otázne, či ho v tme, hmle, či hustom snežení včas uvidí.

„Jazda vlaku musí byť prispôsobená rozhľadovým pomerom a potrebe zastavenia na stanici pri každej jazde. Ak nebudú splnené všetky potrebné podmienky, rušňovodič s vlakom na zastávke zastaví ako pri pravidelnom zastavení,“ vysvetlil hovorca Tomáš Kováč – hovorca ŽSSK.

Ak chce podľa neho cestujúci vystúpiť na príslušnej zastávke, použije signalizačné zariadenie, prípadne svoj zámer nahlási ústne vlakovému personálu. Opäť platí, že ak nie je možné jednoznačne vyhodnotiť, či vlak má, alebo nemá zastaviť, napr. vlak nemá funkčné signalizačné zariadenie, tak na zastávke zastaví.

V starších súpravách takéto tlačidlá zatiaľ nie sú. Železničná spoločnosť neodpovedala, či takto vybavené vlaky na tejto trase vôbec má. Ale technicky to vraj doriešia.

Ak sa ukáže, že to nie je dobré riešenie, zmenu zrušia

Dôvodom zmeny je zlepšenie ekonomiky spojov. Zastávku na znamenie zaviedli aj v neďalekej Krivej a celkovo sa ich počet na Slovensku od 11-ho decembra strojnásobí, bude ich takmer 150. Ušetriť to má aj čas. V prípade Sedliackej Dubovej asi jednu minútu.

Obyvatelia Sedliackej Dubovej hovoria, že tomu nerozumejú aj preto, že vlak v týchto miestach tak či tak musí spomaliť. Z jednej strany pre most a železničné priecestie a z druhej pre zákrutu.

Železničná spoločnosť tvrdí, že ak sa ukáže, že to nie je dobré riešenie, režim zastavovania vrátia späť v rámci pravidelných zmien cestovných poriadkov.

Reportáž z Televíznych novín nájdete na začiatku článku.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti