Zuzana Čaputová o stave republiky: Hnev a nespokojnosť spoločnosti sú takmer hmatateľné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpila v pléne Národnej rady so správou o stave republiky. Podľa prezidentky hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov, vyhlásila.

„Žiaľ, rôzne sociologické dáta potvrdzujú, že miera nespokojnosti ľudí dosahuje rekordy. Až 84 percent občanov si myslí, že naša spoločnosť nejde dobrým smerom. Tento parameter je na Slovensku skúmaný od roku 1998 a za celú dobu 24 rokov nikdy nedosiahol takúto kritickú hodnotu,“ uviedla Zuzana Čaputová.

Až 82 percent občanov považuje za veľký problém pribúdanie napätia a agresivity v spoločnosti a zároveň až 78 percent ľudí nie je spokojných s fungovaním demokracie v našej krajine. „Nejde pritom iba o sociologické dáta. Hnev a nespokojnosť spoločnosti sú takmer hmatateľné,“ uviedla.

Vláda má kvôli krízam objektívne ťažkú situáciu, skonštatovala prezidentka. „Za nebezpečné však považujem, že mnohé z nich manažuje spôsobom, ktorý do posledných okamihov robí z krízy drámu. Nie sme futbaloví fanúšikovia, aby sme si vyberali, komu viac fandíme, či dôverujeme. Sme občania, ktorí potrebujú vedieť, na čo sa majú pripraviť,“ uviedla Čaputová.

„Takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti našej spoločnosti. Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov,“ zhodnotila prezidentka.

Prečítajte si tiež:

Prehlbujúca sa chudoba

Negatívny pohľad na situáciu na Slovensku zdieľa veľká časť našej spoločnosti, povedala hlava štátu. Na Slovensku rastú príjmové nerovnosti a prehlbuje sa chudoba, a to v každom kraji Slovenska, podotkla prezidentka.

Je u nás už okolo 660-tisíc ľudí ohrozených chudobou. Ak je spoločnosť chudobná, tak je nespokojná a frustrovaná. Môže to viesť k destabilizácii, ako aj k radikalizácii spoločnosti, vyhlásila Zuzana Čaputová.

Pomoc prichádzala na začiatku relatívne neskoro a v nízkych sumách, skritizovala. Niektorí ľudia nedostávajú pomoc v dostatočnej miere, viacerých sa pomoc nedotkla vôbec.

„Ako spoločnosť musíme pri riešení kríz myslieť viac aj na dopady na ženy,“ uviedla prezidentka a dodala, že ekonomická tieseň zintenzívňuje napríklad aj domáce násilie.

Rozpočtové provizórium ako prehra

Prípadné rozpočtové provizórium označila prezidentka za prehru všetkých. Dúfa v rozumný kompromis vo vzťahu k vecným a opodstatneným výhradám voči návrhu rozpočtu.

Vláde vyčítala, že nedeklarovala spôsob vyrovnania sa so sankciami dlhovej brzdy i neistotu, či v dôsledku schválenia rozpočtu neprídeme o financie z plánu obnovy. Ocenila však niektoré reformy.

Energetická kríza ako výzva

Jednou z najväčších výziev v budúcom roku bude zvládnutie energetickej krízy. Prezidentka ocenila niektoré kroky vlády, Slovensko podľa jej slov veľmi úspešne diverzifikovalo dodávky energií a bezprostredný nedostatok nám počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny nehrozí.

Prečítajte si tiež:

Dráma v nemocniciach 

Zuzana Čaputová vyhlásila, že odkladanie riešení v zdravotníctve viedlo k dráme. Nemá pritom dôvod pochybovať o čestnosti návrhov lekárov.

Podľa prezidentky sa dlhodobo vie, že na zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti je potrebná personálna stabilizácia, vyššie platové ohodnotenie, lepšie vybavenie či vzdelávanie začínajúcich zdravotníkov.

Rizikové časy

Slovensko zažíva najrizikovejšie časy z hľadiska bezpečnosti v novodobej histórii, povedala Zuzana Čaputová. Vojna na Ukrajine spochybnila všetky princípy európskej bezpečnosti a stala sa najväčšou hrozbou mieru v Európe.

Ocenila prínos členstva SR v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii. Vyzdvihla aj to, že sa väčšina vládnych činiteľov postavila na správnu stranu v konflikte u susedov.

Terč hybridnej vojny

Slovensko je dlhodobo terčom hybridnej vojny, vyhlásila prezidentka.

„Mnohí ešte stále veria, že dezinformácie a konšpirácie sú len produktom modernej doby a fenoménom sociálnych sietí a internetu. Žiaľ, nie je to tak – masívna časť z nich je súčasťou cielenej propagandy," upozornila v správe o stave republiky.

Prečítajte si tiež:

Podceňujeme verbálne útoky

V oblasti spravodlivosti je nevyhnutné opustiť dlhodobé podceňovanie verbálnych útokov, vyhlásila Čaputová.

Odsúdila tlak na ľudí v orgánoch vymožiteľnosti práva aj verbálne útoky a vyhrážky novinárom. Za neprípustné považuje šírenie nenávisti, dehumanizáciu a ponižovanie názorového oponenta.

Legislatívny proces

Prezidentka Zuzana Čaputová bude s ešte väčšou pozornosťou strážiť kvalitu a zákonnosť legislatívneho procesu, vyhlásila v pléne Národnej rady SR.

Skrátené legislatívne konania boli podľa nej nadužívané. Politikov požiadala, aby dbali na dodržiavanie vlastných procesných pravidiel. Upozornila, že k budovaniu dôvery neprispieva ani prebiehajúca polemika o spôsobe používania paragrafu 363.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti