Kauza Mýtnik: Brhel mladší vytiahol nahrávku s Kočnerom, ktorá má dosvedčiť, že Imrecze a Suchoba klamú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici v utorok (29.11.) pokračoval proces v korupčnej kauze Mýtnik. Vypovedať prišiel jeden z kľúčových svedkov, exšéf finančnej správy František Imrecze, ktorý sa priznal a spolupracuje s políciou. S novinármi pred pojednávaním hovoriť nechcel.

Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Oligarcha Jozef Brhel sa mal s bývalým šéfom finančnej správy stretávať a mal aj ovplyvňovať to, či bude dodávať pre túto inštitúciu tovar. To by ale správne malo ísť cez verejné obstarávanie. I to označili obhajcovia za nezmysel, všetci obžalovaní svoju vinu popierajú a obžalobu považujú za politicky motivovanú.

Imrecze na súde potvrdil, že peniaze dostával v hotovosti v kancelárii Hotela Hilton. Dorovnávať plat mu mal oligarcha Jozef Brhel starší. Obhajca Jozefa Brhela vytiahol aj nahrávku z Kočnerovho telefónu, ktorá by jeho klienta mala vyviňovať.

Obhajcovia obžalovaných od začiatku procesu spochybňujú obžalobu, ktorá údajne skutkovo a právne nevymedzuje, v čom má spočívať trestnosť konania ich klientov. Tvrdia, že je nedôvodná, nesedia v nej fakty, čísla, sumy.

František Imrecze, ktorý usvedčuje aj v iných kauzách viacerých vysokopostavených ľudí, má v súčasnosti istý typ ochrany po tom, čo si na aute našiel monitorovacie zariadenie.

Brífing si môžete pozrieť vo videu TU:

​​František Imrecze a Michal Suchoba sú podľa Brhela nedôveryhodní. Ako hlavy organizovanej skupiny mali podľa nich ukradnúť Slovenskej republike 18 miliónov eur.

​„Tieto peniaze doteraz neboli vydané a je dôvod sa domnievať, že si ich naďalej užívajú. Zároveň, ako hlavy organizovanej skupiny nemôžu, podľa slovenského právneho poriadku, urobiť dohodu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Tohto faktu sú si vedomí, a preto, aby sa vykúpili zo svojich zločinov a vyhli sa dlhoročnému trestu odňatia slobody, sa rozhodli klamať,“ vyhlásil Brhel ml.

Tvrdí, že v rukách majú nahrávku ako dôkaz. Má ísť o rozhovor z roku 2015 medzi Michalom Suchobom a Marianom Kočnerom, ktorý mu vraj pomohol zakryť jeho daňové delikty vo výške 4,2 milióna eur.

„Suchoba hovorí, že na to, aby uspel na finančnej správe, potreboval moju rodinu alebo nejakých iných ľudí, ale to je v príkrom rozpore s tým, čo tvrdil Kočnerovi v roku 2015, kde sám rozhodol aj o úplatku a nikoho k tomu nepotreboval,“ dodal Brhel ml.

Prečítajte si tiež:

​Ako obhajoba majú listinné dôkazy, znalecké posudky aj korporátne dokumenty. „Proti tomu sú iba klamstvá. Verím tomu, že pravda sa ukáže a tie klamstvá sa rozbijú ako hrach na stene,“ vyhlásil Brhel mladší.

Jeho obhajca Michal Mandzák navrhuje, aby bola 25-minútová nahrávka rozhovoru, ktorú má na USB kľúči, vykonaná ako dôkaz.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín ku kauze Mýtnik z 18.10. Pred súdom vtedy vypovedal Jozef Brhel starší:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti