Z Bratislavy do Košíc najrýchlejšie v histórii: Železnice predstavili, ako budú jazdiť IC vlaky po novom

Interiér IC vlaku.
Interiér IC vlaku. Zdroj: TASR

Cestujúci, ktorí využívajú vlakovú dopravu, sa môžu tešiť na rýchlejšie jazdy. Ako avizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), nový grafikon s platnosťou od 11. decembra 2022 so sebou prinesie viaceré zmeny, najmä pri diaľkových trasách.

Ako uviedla spoločnosť, IC vlaky v smere Košice – Bratislava budú oproti novým Expres vlakom rýchlejšie v priemere o 49 minút.

„Napríklad vlak IC 44 Košice – Viedeň, ktorý prepája východ Slovenska s Rakúskom, bude rýchlejší po Bratislavu o 12 minút, čím dosiahne najrýchlejšie pravidelné spojenie západu s východom Slovenska v histórii IC vlakov. Trasu Košice – Bratislava zvládne za 4 hodiny a 31 minút,“ znie v tlačovej správe ZSSK.

V nej sa tiež uvádza, že v priemerný jazdný čas všetkých IC vlakov na trase Bratislava – Košice a späť je dnes 4 hodiny a 51 minút, pričom po novom to budú 4 hodiny a 42 minút.

Cestujúci podľa ZSSK ušetria čas vďaka IC vlakom aj na trase Žilina – Bratislava. „Tú v priemere prejdú za 1 hodinu a 37 minút, namiesto 1 hodiny a 45 minút, ako je to v aktuálne platnom grafikone.“

Prečítajte si tiež:

​Výrazné zlepšenie a skrátenie jazdnej doby nastane aj na trati Bratislava – Prešov a opačne s prestupom v Kysaku na REX, „ktorý bude stáť okrem Kysaku už len v Prešove. Kým priemerne cesta Bratislava – Prešov dnes s IC vlakmi trvá 5 hodín a 11 minút, po novom to bude 4 hodiny 55 minút (okrem IC 525),“ vysvetľujú železničiari.

Jedným z najväčších dôvodov zrýchlenia IC vlakov aj Expresov je zrušenie niektorých zastavení. „Konkrétne vlaky IC 44 a IC 45 z Košíc do Viedne už nebudú zastavovať v stanici Trnava. Ostanú však zastavenia v Kysaku, Poprade-Tatrách, Žiline či v Bratislave na Hlavnej stanici, prípadne v Bratislave
-Novom Meste alebo v Bratislave-Petržalke,“ doplnila ZSSK.

Pri vlakoch IC 520, IC 521, IC 522, IC 523, IC 524 z Košíc do Bratislavy tiež dôjde k zrušeniu zastavení. „Ide o stanice Trnava, Trenčín, Vrútky, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.“

Výnimkou je IC 525. „To bude aj naďalej zastavovať v Trnave pre nástup a výstup cestujúcich, a to z konštrukčných dôvodov (obsadená trať). Stanice, v ktorých budú IC 5xx zastavovať aj v nasledujúcom období sú Kysak, Spišská Nová Ves, Poprad-Tatry a Žilina,“ uzavrela spoločnosť.

Pozrite si nedávnu reportáž o kvalite vlakov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti