Domáce

Otravujú vás telemarketingové hovory? Štát spustil systém, vďaka ktorému ich môžete zablokovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak nechcete, aby vás rušili telefonáty s ponukou výhodnej poistky alebo paušálu, teraz už môžete nevyžiadané volania jednoducho vypnúť. Štát spustil aplikáciu, cez ktorú si vyberiete, o aké telemarketingové volania máte záujem a o aké nie.

Bambusové ponožky, výživové doplnky či spotrebný úver - to a ešte omnoho viac ponúkajú obchodníci prostredníctvom telefonátov. Ľudia sa častokrát čudujú, odkiaľ majú telefonisti ich číslo. Štát preto vytvoril systém, vďaka ktorému vás už marketingové volania otravovať nebudú.

Na stránke nevyziadanevolania.sk si môžete zaregistrovať svoje číslo a zadať preferenciu. Telemarketingové spoločnosti sa potom podľa tejto databázy musia riadiť. Inak im hrozia pokuty.

„Budú mať povinnosť si databázu nevyziadanevolania.sk dvakrát do mesiaca stiahnuť. Je to vždy prvý a šestnásty deň v mesiaci,“ povedal predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií Ivan Marták s tým, že preferencia každého zaregistrovaného bude musieť byť na sto percent akceptovaná.

Prečítajte si tiež:

Ako to funguje?

Pred nevyžiadanými telefonátmi, ponukami tovarov a služieb, o ktoré nemáte záujem, sa tak od teraz môžete chrániť. A to tak, že sa začleníte do zoznamu telefónnych čísel, na ktoré marketingoví pracovníci nebudú môcť volať.

Na stránke nevyziadanevolania.sk zvolíte možnosť „účastník“. Zadáte svoje telefónne číslo, ktoré si stránka bude chcieť overiť tým, že z neho zavoláte na bezplatnú linku 0800 888 000, zo zahraničia na +421 222 111 888. 

V telefonáte vám automat oznámi, že vaše číslo bolo overené. Na stránke potom kliknete na možnosť „potvrdiť“. „Platnosť overenia je päť minút. Pokiaľ to nestihnete, číslo je nutné overiť znovu,“ upozorňuje manuál.

Prečítajte si tiež:

Po overení čísla sa zobrazí zoznam oblastí, kde si môžete sami navoliť, aké marketingové volania nechcete dostávať. Či už ide o oblasť energetiky, finančných služieb alebo spotrebného tovaru, pri každej z možností sa nachádza malé písmeno „i“ - to slúži na vysvetlenie, čo všetko do danej oblasti spadá. A teda, kto vám už nebude môcť zavolať. 

Po uložení nastavení vás stránka informuje, že vaše číslo bolo zaregistrované a vaše preferencie uložené. Ak vám však predsalen niekto zavolá, môžete to oznámiť na spomínanej stránke, alebo mailom na podnety@teleoff.gov.sk.

Prečítajte si tiež:

Existujú výnimky

Ivan Marták podotkol, že register telefónnych čísel, ktoré si telefonáty neželajú, sa netýka mobilných operátorov či bánk, ktorých ste klientmi. „Bolo by veľmi nelogické, keby vám váš vlastný operátor alebo bankový agent nemohol zavolať a ponúknuť ich vlastnú službu,“ doplnil. 

Nevyžiadané telefonáty však môžu pochádzať aj zo zahraničia. „Tam bude potrebná úzka spolupráca s inými regulačnými úradmi, aby sme sa vedeli zbaviť aj takýchto volaní,“ dodal Marták. O zmene v reklamných volaniach sme informovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si video hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti